Ülkeler

Avustralya 12 bin Suriyeli sığınmacı alacak

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Avustralya’nın Irak’tan sonra Suriye’deki DAEŞ hedeflerini de vuracağını ayrıca  bölgede sığınmacı durumuna düşen 12 bin kişiyi ülkeye kabul edeceğini açıkladı. Başbakan Abbott, Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, Avustralya’nın gündemini oluşturan..

Avustralya 12 bin Suriyeli sığınmacı alacak

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Avustralya’nın Irak’tan sonra Suriye’deki DAEŞ hedeflerini de vuracağını ayrıca  bölgede sığınmacı durumuna düşen 12 bin kişiyi ülkeye kabul edeceğini açıkladı.

Başbakan Abbott, Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, Avustralya’nın gündemini oluşturan sığınmacı alımı ve Suriye’ye hava harekatı konularında hükümetin kararını açıkladı.

“Esed’i değil, DAEŞ’i vuracağız”

Abbott, Avustralya’nın Suriye’deki DAEŞ hedeflerine karşı devam eden hava harekatına katılacağını belirterek “Suriye’de askeri eylemi artırmak gerekli. Hem kalbimizle hem de aklımızla hareket etmemiz lazım. Özgür ve demokratik bir ülkede yaşamı yok etmek ve terör devleti kurmak isteyenlerin karşısında durmalıyız. Bizim savaş uçaklarımız DAEŞ’i hedef alacak, her ne kadar kötü olsa da Esed rejimini hedeflemeyecek” dedi.

Suriye’deki hava operasyonlarına katılması için geçen hafta ABD tarafından resmen davet edilen Avustralya hükümeti, operasyonun yasal zemini olup olmadığını araştırmak istediğini belirtmişti. 

Sığınmacılar azınlıklardan seçilecek

Alınacak 12 bin sığınmacının Avustralya’da kalıcı olacağını vurgulayan Abbott, sığınmacıları en muhtaç durumdaki “azınlıklardan” seçileceğinin altını çizerek “Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye sığınan, zulme uğrayan azınlıklardan kadınlar, çocuklar ve aileler… en muhtaç olanlar…” dedi.

Abbott, sığınmacıları alırken ayrımcılık yapılmayacağını vurgulayarak “Biz hepsine öncelik veriyoruz” diye konuştu.

Alınacak sığınmacıların “azınlıklardan” oluşacağının kesinlik kazanmasının ardından Müslümanların kabul edilmeyeceği yorumları yapılıyor. Yorumların dayanağı ise Suriye ve Irak’taki azınlıkların Hristiyan, Ezidi ve Dürzilerden oluşması.

Yeşiller Partisi, Suriye’ye hava harekatı kararını kınadı

Yeşiller Partisi Lideri Richard Di Natale, partisinin resmi internet sayfasından yaptığı açılamada, Abbott hükümetinin Suriye’ye hava harekatı düzenleme kararını kınayarak bu kararın sığınmacı krizini ve aşırılığı körükleyeceği uyarısında bulundu.

Avustralyalıların çabaları sonucunda hükümetin 12 bin sığınmacı almak zorunda kaldığını ve bu çalışmalardan mutluluk duyduğunu ifade eden Natale, “Suriye’deki savaştan kaçanlar için toplumumuzun şefkat göstermek istediği bir zamanda, Tony Abbott bomba atıyor” ifadesini kullandı.

Natale, “Suriye’de yapılacak hava harekatının yasal zemini yok ve belirli bir strateji de yok. Bu parlamentonun alacağı bir karar, siyasi başarısızlığını gizlemeye çabalayan umutsuz bir başbakanın değil” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL