Avrupa’nın Yeni Baş Ağrısı Portekiz

Ülkeler
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Portekiz’in kredi notunu 4 basamak birden düşürüp "yatırım yapılamaz” seviyeye çekmesi sert eleştirilere neden oldu.K...
EMOJİLE

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Portekiz’in kredi notunu 4 basamak birden düşürüp "yatırım yapılamaz” seviyeye çekmesi sert eleştirilere neden oldu.Kuruluş, Portekiz’in "Baa1" olan uzun vadeli kredi notunu "Ba2"ye indirdi, kredi notu görünümü de "negatif" olarak belirledi. Ba2, ‘çöp’ seviyesinin iki kademe altını ifade ediyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Moody’s’in Portekiz’in notunu düşürmesinin sadece piyasadaki spekülasyonların artmasına sebep olduğunu belirtti. Barroso, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun Avrupa’nın aleyhine yanlı bir tutum içinde olabilecekleri kaygısını ifade etti. Barroso, "Avrupa’dan bir tane bile kredi derecelendirme kuruluşu olmaması tuhaf görünüyor. Bu durum Avrupa’nın belirli sorunlarının değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, piyasalarda bir miktar yanlılık oluşabileceğini akla getiriyor. Avrupa kaynaklı kredi derecelendirme kuruluşları oluşturulması ihtimaline ilişkin bazı gelişmeler var." dedi.

Portekiz hükümetinden kredi notunun düşürülmesinden sonra yapılan açıklamada, Moody’s’in, tasarruf paketinin arkasındaki güçlü politik desteği hesaba katmadığı ifade edildi. Hükümet, geçen hafta borç seviyesini azaltabilmek için bir defaya mahsus bir vergilendirmeyi öngören düzenlemeyi açıkladı, bunun yanı sıra özelleştirme programının hızlandırılmasını kararlaştırdı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambridinis de yaptığı açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşlarının, borç krizi konusundaki davranışlarının "çılgınlık" olduğunu belirtti. Lambridinis, söz konusu kuruluşların, zaten zor olan bir durumu daha da güçleştirdiğini belirterek, Moody’s’in Portekiz’in kredi notunu düşürmesinin, ekonomik reformların uygulanmasındaki başarısızlıktan kaynaklanmadığını dile getirdi. Moody’s’in, "Portekiz’in ikinci bir kurtarmaya ihtiyacı olduğu" tahmininde bulunduğunu, bunun "çılgınca bir kendi kendine kehanette bulunma" olduğunu ifade eden Lambridinis, böylece Portekiz’in hayatta kalmak için daha zor borçlanacağını kaydetti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, kredi derecelendirme kuruluşlarının oligopolünün yıkılması gerektiğini belirtti. Schaeuble, Portekiz konusunda derecelendirme kuruluşlarının adımını anlayamadığına dikkat çekerek, bu hareketin diğerleri gibi sürpriz olduğunu ifade etti. Dikte ettikleri fikirleri ile finansal piyasaları büyük oranda yönlendiren üç uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Standard and Poor’s ve Fitch, bağımsız dış denetim sisteminde hakimiyet kurmakla eleştiriliyor. Fransa Maliye Bakanı François Baroin ise derecelendirme kuruluşlarının ülkelerin borç krizinin sonucuna karar veremeyeceklerine dikkat çekti.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme