Ülkeler

Almanya’da mültecilere mescid talebine ret…

Dünya Bülteni’nin haberine göre Almanya’nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaletine bağlı Essen şehri belediyesi, Essen İslam ve Camiler Komisyonu tarafından mülteci yurtlarına mescid yapılması için verilen dilekçeyi kabul geri çevirdi. Komisyon tarafından..

Almanya’da mültecilere mescid talebine ret…

Dünya Bülteni’nin haberine göre Almanya’nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaletine bağlı Essen şehri belediyesi, Essen İslam ve Camiler Komisyonu tarafından mülteci yurtlarına mescid yapılması için verilen dilekçeyi kabul geri çevirdi. Komisyon tarafından Uyum Konseyinde, mültecilerin dini ihtiyaçlarının giderilmesi için, Müslümanların çoğunlukta olduğu yurtlarda mescid yapılması için bir insiyatif başlatılmıştı. Ancak belediye idaresi, yurtlarda Müslümanlar için mescid tahsis edilmesinin dinler arası gerginliği artıracağını öne sürdü.

Essen şehir idaresi yetkilisi Christian Kromberg, böyle bir teklifi kesinlikle reddettiklerini, zira yurtlarda bu yüzden dini gerginliğin daha da çok yayılmasından korktuklarını belirtti. Ayrıca yurtlarda dini ibadetlerin görünür bir şekilde icra edilmesinin yasak olduğunu söyledi. Kromberg, mülteci yurtlarına asılan levhalarla Müslümanların Cuma namazına gidebilecekleri en yakın camilerin nerede bulunduklarının bildirildiğini kaydetti.

Essen’de yaklaşık 40 bin Müslüman yaşıyor. Irak ve Suriye’den gelen mültecilerle bu sayının büyük oranda artması bekleniyor. Kısa bir süre içinde Essen’e en az 3 bin Müslüman mültecinin geleceği bildirildi.

Essen İslam ve Camiler Komisyonu Başkanı Muhammed Balaban, şehirdeki Müslüman mültecilerle yakından ilgilenerek, kanuni haklarını savunacaklarını, bu konuda yapılan gecikmelerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Bu çalışmaların yapılması için Komisyon tarafından ‘Mülteci Çalışma Grubu’ kuruldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL