Ülkeler

Almanya Schengen’i askıya aldı

Maiziere, Berlin’de yaptığı açıklamada, sınır kontrollerinin güvenlik açısından da gerekli olduğunu ifade etti. “Almanya şu dakikalarda geçici olarak sınırlarda yeniden sınır kontrolleri yapıyor. Ağırlık noktası şimdilik Avusturya sınırı olacak. Bu..

Almanya Schengen’i askıya aldı

Maiziere, Berlin’de yaptığı açıklamada, sınır kontrollerinin güvenlik açısından da gerekli olduğunu ifade etti.

“Almanya şu dakikalarda geçici olarak sınırlarda yeniden sınır kontrolleri yapıyor. Ağırlık noktası şimdilik Avusturya sınırı olacak. Bu uygulamanın amacı Almanya’ya insan akınını sınırlamak ve ülkeye yeniden düzenli girişleri sağlamaktır” diyen Maiziere, bunun Schengen Anlaşması’na uygun olduğuna işaret etti. Almanya’nın sığınmacıların korunması konusunda Avrupa’nın ve ulusal alandaki tüm direktiflere uyacağını ifade eden Maiziere, Dublin Sözleşmesi’nin hala geçerli olduğunu ve Avrupa yasalarına göre Almanya’nın, iltica talebinde bulunanların büyük bir bölümünden de sorumlu olmadığını kaydetti. AB’ye üye tüm ülkelerin Dublin Sözleşmesi’ne uymasını isteyen Maiziere, ilgili AB üyesi ülkenin iltica talebinde bulunanları sadece kayıt altına alması değil, bu insanları iltica sürecinden de geçirmesi gerektiğini vurguladı.

BU UYGULAMA AVRUPA’YA BİR SİNYALDİR

İltica talebinde bulunanların da gidecekleri ülkeyi seçemeyeceğini bilmesi gerektiğini ifade eden Maiziere, bunun Avrupa’da sığınmacıların dağıtılması sisteminin uygulandığı zaman da geçerli olacağını kaydetti. Maiziere, Almanya’nın kendi insanı sorumluluklarını yerine getireceğini belirterek, “Bu uygulama Avrupa için bir sinyaldir” ifadesini kullandı. Sınırlarda kontrol yapılmasının tüm sorunları çözemeyeceğini de bildiğini söyleyen Maiziere, sınırlarda düzenin sağlanması için zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

AB ONAY VERDİ

Yarın AB İçişleri Bakanları Toplantısının yapılacağına işaret eden Maiziere, burada bu uygulama ile Yunanistan, İtalya ve gerekirse Macaristan’da sığınmacılar için bekleme bölgelerinin oluşturulması konusunun görüşüleceğini söyledi. Maiziere, sınır kontrollerinin yapılacağı konusunun Avusturya’ya da iletildiğini sözlerine ekledi. Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, “Almanya şu dakikalarda geçici olarak sınırlarda yeniden sınır kontrolleri yapıyor. Bu uygulamanın amacı Almanya’ya yeniden düzenli girişleri sağlamaktır” dedi.

“MÜLTECİLER GELDİ DÜZEN KALMADI”

Hürhaber’e göre Alman Hükümeti’nin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) Genel Başkanı da olan Seehofer, Münih’te yaptığı açıklamada, çok sayıda mültecinin eyalete gelmesinden dolayı yaşanan sıkıntılara dikkati çekti. “Sığınmacı politikasında Bavyera’da şu an olağanüstü haldeyiz. Tüm kurallar çok veya az yürürlükten kalktı. Düzen yok, sistem yok ve bu hukuk devletinde kaygı verici bir durum” diyen Seehofer, sınırlarda yeniden geçici kontroller yapılmasının, Bavyera Eyaleti’nin talebi üzerine gerçekleştiğini kaydetti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve hükümetin diğer ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile dün gerçekleştirdiği bir telefon görüşmesinin ardından sınır kontrollerinin yapılmasının kararlaştırıldığını anlatan Seehofer, “Bu, dünyaya ve Federal Almanya’ya bir sinyaldir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL