ABD:”Adalet” protestoları 170 şehre yayıldı

Ülkeler
ABD’de 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polisin yargılanmasına gerek görmeyen mahkeme kararından sonraki ikinci günde de ülkenin dört bir tarafında yeni protesto gösterileri d...
EMOJİLE

ABD’de 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polisin yargılanmasına gerek görmeyen mahkeme kararından sonraki ikinci günde de ülkenin dört bir tarafında yeni protesto gösterileri düzenlenirken, olayların merkezi Ferguson’daki gerilim devam etti.

170 şehirde protesto

ABD Başkanı Barack Obama, Ferguson’da olanları bahane ederek şiddete başvuranlara hiçbir sempati duymadığını ama toplumun bazı kesimlerine adil davranılmadığı duygusuyla hayal kırıklığı yaşayanları anladığını söyledi. Gösteriler sadece Ferguson’la sınırlı kalmadı. Başkent Washington olmak üzere New York ve Los Angeles dahil 170 şehirde ‘katil polisler’e yönelik gerekli hukuki adımların atılmamasını protesto eden binlerce kişi sokağa döküldü. Protestocuların bir kısmı Michael Brown’ın öldürüldükten sonra cesedinin 4.5 saat boyunca caddede bekletilmesini sembolize etmek adına 4.5 dakika süreyle yerde yatarak ölü taklidi yaptı. Siyahi genci öldüren polis memuru Darren Wilson, konuya ilişkin sessizliğini bozarak ABC televizyonuna mülakat verdi.

“Görevimi yaptım”

Konuşmasında eylemini savunan Wilson “Ben görevimi doğru bir şekilde yaptım” diye konuştu. Öldürdüğü gencin beyaz olması halinde aynı şekilde davranıp davranmayacağı sorusuna da Wilson “aynı şekilde davranırdım” diye cevap verdi. Brown’ın iri ve çok güçlü bir çocuk olduğunu, kendisine yumruk attığını ve silahını almaya çalıştığını öne süren Wilson, hayatının tehlikede olduğunu düşündüğünü iddia etti.

Baygın kadına gaz

Star’ın haberine göre, kalp krizi geçirdiği söylenen kadını polisin bulunduğu yere getiren gruba biber gazı sıkılması da ABD kamuoyunun tepkisini çekti. İnternette yayınlanan görüntülerde baygın kadının biber gazına maruz kaldığı görülüyor. Baygın kadının çocuğu “O benim annem” dese de polis gazla onu da uzaklaştırıyor.

Öte yandan St. Louis’de bir eve düzenlenen operasyona iki FBI görevlisi silahla vuruldu. Yetkililer, olayın gösterilerle ilgisi olmadığını söyledi.

BM’den ABD’ye itidal çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Ferguson olayları üzerine “ABD’ye itidal ve kurumsallaşmış ayrımcılığın kökünü kazımak için kararlı çaba gösterme” çağrısı yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Temsilcisi Konstantin Dolgov da ‘’Ferguson olayları, ABD’nin ırksal sorunlarının dışa vurumudur’’ yorumunu yaptı.

2 bin asker takviyesi

Ferguson’un bağlı olduğu Missouri eyaletinin valisi Jay Nixon’ın talebi üzerine kente 2 bin kişilik Ulusal Muhafız Birliği’nin gönderilmesiyle kasabadaki asker sayısı 2 bin 200’e çıkarıldı. Göstericiler yer yer polis ekiplerine gaz bombası, meşale, taş ve donmuş su şişeleri fırlattı. Dün 60’ı aşkın kişinin gözaltına alındığı kentte bugün de 44 kişi, çoğu polisin uyarılarına uymadıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

ABD polisinin sicili kabarık

Resmi veriler Michael Brown olayının münferit olmadığını gösteriyor. FBI’ın son raporuna göre, haftada iki siyahi Amerikan vatandaşı beyaz bir polis tarafından öldürülüyor. FBI’ın rakamlarına göre, polisler yılda ortalama 400 kişiyi haklı görülebilecek gerekçelerle öldürüyor. Geçen yıl ise bu rakamın 463’e yükseldiği kaydediliyor.Bowling Green State Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmanın verilerine göre, polis 2005-2011’de “haklı görülebilecek gerekçelerle” 2 bin 718 kişiyi öldürdü. Ancak bu güvenlik güçlerinden sadece 41’ine cinayet ya da ölüme sebebiyet verme suçlarından dava açılabildi. Diğer hadiselerde ise Ferguson’da olduğu gibi güvenlik görevlileri aklanarak takipsizlik kararları verildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme