Rusya nükleer silah anlaşmasını askıya aldı

Olaylar
ABD’nin ardından Rusya da Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşmasını (INF) askıya alma kararı aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov...
EMOJİLE

ABD’nin ardından Rusya da Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşmasını (INF) askıya alma kararı aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği toplantıda Rusya’nın da INF’yi askıya aldığını duyurdu. Putin, “Bizim cevabımız da aynı şekilde olacak. Amerikalı partnerlerimiz kendi tarafları adına anlaşmanın askıya alınacağını duyurdu. Buna karşılık biz de askıya alıyoruz. Yeni bilimsel ve geliştirme çalışmaları yaptıklarını duyurdular. Biz de aynı çalışmalara başlayacağız” dedi. 

 

ABD’den bir adım gelene kadar bekleyeceklerini belirten Putin, “Amerikalı partnerlerimiz bu konu hakkında bizimle anlamlı ve eşit bir dialog kurana kadar bekleyeceğiz” ifadelerini kaydetti. 

Putin toplantıda ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığının ‘yere bağlı hipersonik orta menzilli füzeler’in yapımına başlanmasına dair sunduğu teklifi de onayladı. 

Putin’in açıklamasının ardından Rusya Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada da “İlerde INF’ye dair yeni bir müzakeremiz de olmayacak” denildi. 

ORTA MENZİLLİ NÜKLEER SİLAH ANLAŞMASI

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov tarafından, 1987 yılında imzalanan anlaşma, karadan havaya atılabilen ve 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında orta menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında, 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edilmişti.

Anlaşma sayesinde nükleer başlıklı füzeler, 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarında konuşlandırılamıyor.

 

 

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme