‘Rejim, PYD’yi joker gibi kullanıyor’

Olaylar
Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdülaziz Tammo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD’yi elindeki bi...
EMOJİLE

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdülaziz Tammo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD’yi elindeki bir kart gibi istediği yere gönderiyor.” dedi.

Tammo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bağımsız Kürt Rabıtası” olarak da adlandırdıkları derneklerinin Suriyeli Kürtlerin sesi olmaya çalıştığını söyledi.

“PYD şu anda bir taşeron gibi çalışıyor”

Suriye rejiminin halen Haseke ve Kamışlı dahil ülkenin her bölgesinde bulunduğunu aktaran Tammo, “PYD şu anda kim ne isterse ve ne kadar verirse bir taşeron gibi çalışıyor. Ana unsur PKK’ya kim para veriyorsa onlarda PYD’ye emir veriyor ve gençlerimiz de ölüyor. Dolayısıyla Suriyeli Kürtlerin eğitilip bilinçledirilmesi lazım.” diye konuştu.

“PYD, Kürt halkını temsil etmiyor”

PYD’nin Suriye’deki ilerleyişinin arkasındaki gerekçelere dikkati çeken Tammo, şöyle konuştu:

“PYD’ye bu fırsatı Suriye rejimi verdi. Onlara bütün bölgeleri ve silah depolarını açtı. Esed rejimi eylemlerde halkın sokağa çıkmasını engellemek için PYD’yi kullandı. Daha sonra sivilleri ve farklı etnik grupta rejime karşı çıkan insanları öldürdüler. O yüzden PYD sahada gözüküyor, rejimin silahıyla mücadele ediyor. Dolayısıyla PYD, Kürt halkını temsil etmiyor.”

“PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz’ diyerek gençleri kandırıyor”

Şimdi de PYD’nin Münbiç’teki Kürt gençlerin aklını çelmeye çalıştığını dile getiren Tammo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD’yi elindeki bir kart gibi istediği yere gönderiyor.” şeklinde konuştu.

PYD’nin, Suriyeli Kürtlerin yaşamadığı bölgelerde savaşmasını bir oyun olarak değerlendiren Tammo, örgütün Membiç ve Rakka’ya yönelmesine de anlam veremediklerinin altını çizdi.

Esed ile PYD’nin Suriye halkına karşı savaştığını anlatan Tammo, “Bütün bunlar Rusya ve rejimin oyunudur. Bizim gençlerimiz neden Münbiç veya Rakka’da ölecek, buna gerek var.” ifadelerini kullandı.