Papa: Çocuk yapmamak bencillik

Olaylar
Katolik Kilisesi’nin lideri, her çarşamba Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapılan Genel Kabul Konuşması’nda aile ve çocuk temasına değindi. Papa Francesco, çok çocuk sahibi...
EMOJİLE

Katolik Kilisesi’nin lideri, her çarşamba Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapılan Genel Kabul Konuşması’nda aile ve çocuk temasına değindi. Papa Francesco, çok çocuk sahibi ailelerin bir “yük” olarak görülmesinin doğru olmadığını söyledi ve ekledi:

“Eğer bol çocuklu bir aileye yük gözüyle bakılıyorsa burada ters giden bir şeyler var demektir. Çocuk yapmak sorumluluk gerektirir, ama çok çocuk sahibi olmak otomatik olarak sorumsuz bir davranış değildir. Çocuk yapmamak bencil bir seçimdir.”

“Yaşam, çoğaldıkça gençleşir ve enerji kazanır” diyen Papa, çocuk sahibi olmanın fakirleştirmediğini, aksine zenginleştirdiğini de söyledi.

Papa ayrıca, Avrupa’da çocuk doğum oranı düşük olan ve çocukları bir yük, risk olarak gören ülkelerin “depresif toplumlara” sahip olduğunu da belirtti. “Bunlar depresif toplumlar çünkü çocuk istemiyorlar, çocuk sahibi olmuyorlar, doğum oranı yüzde 1’e bile ulaşmıyor” diye konuştu.

Papa’dan da 3 çocuk tavsiyesi

BBC’ye göre Papa konuşması sırasında kendi ailesinden bir anekdot da paylaştı: “Annem, 5 çocuğundan hangisini daha çok sevdiğini soranlara şöyle cevap verirdi: Çocuklarım bir elin 5 parmağı gibi. Bir parmağımı incitseler diğer parmaklarımın da canı da acır. Hepsi benim çocuğum, ama hepsi de bir elim 5 parmağı gibi birbirinden farklı.’ İşte aile budur. İnsan çocuğunu güzel olduğu, şöyle ya da böyle olduğu için değil, çocuğu olduğu için sever. “

Papa geçen ayki bir konuşmasında ise Katoliklerin “tavşan gibi çoğalmasını” doğru bulmadığını söylemiş ve “İdeal ailenin 3 çocuğu olması gerektiğine inanıyorum” demişti.