‘Ortadoğu haritası yeniden çizilmiştir’

Pulitzer ödüllü gazeteci Robert Fisk, IŞİD’in Irak’ta birçok bölgeyi ele geçirmesinin ardından ülkenin geleceğini Al Jazeera’ye değerlendirdi. Irak’taki savaşın Suriye’deki savaşla aynı olduğunu söyleyen Fİsk’e göre, zaten yapay olan bu devletler artık dağılıyor.

Independent gazetesi yazarı ve Ortadoğu uzmanı İngiliz gazeteci Robert Fisk’e göre Irak, Suriye’deki iç savaşa benzer bir süreçten geçiyor. Fisk, Suriye’de olduğu gibi artık Irak’ın da önemli bir bölümünün merkezi hükümetten koptuğunu vurguladı, ‘Aradaki tek fark, Batı’nın Beşşar Esed’in devrilmesini, Nuri Maliki’nin ise iktidarda kalmasını istemesidir’ dedi. Fisk Irak ve Suriye’nin yapay olarak yaratıldığını, bugünkü sorunlarını temelnde de bunun yattığını söyledi. 

‘Ortadoğu haritası yeniden çizilmiştir’

Robert Fisk, Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’un işgalinden sonra bölgede Suriye ve Irak sınırının neredeyse yok olduğunu belirtti, ‘Ortadoğu haritası yeniden çizilmiştir’ dedi.

Fisk Irak’taki krizden Nuri Maliki hükümetini sorumlu tuttu. Irak’ın Sünni bölgelerinde yaşayan yüz binlerce kişinin merkezi hükümet tarafından dışlandığını söyleyen Fisk, “Nuri Maliki hükümeti azınlık olan Sünnileri küçümsüyor. Bu yüzden başka bir güç gelip kapılarına dayandığında Sünnilerin Maliki hükümetini desteklememeleri şaşırtıcı değil” dedi.

Yapay devletler dağılıyor

Irak’ın bölünme ihtimalini de değerlendiren Fisk, ‘Irak içinde Kürdistan zaten ayrı bir devlet gibi. İngiliz ve Amerikan koruması altında Saddam’ın düşüşünden bu yana durum bu. Aslında Ortadoğu’daki ulus devletlerin çoğu biz İngilizler ve Fransızlar tarafından yaratılmıştır. Bunların bazılarının bugün dağılıyor olmasının nedeni de, kendi halklarına saygısı olmayan ve yönetim açısından yapay devletler olarak ortaya çıkmış olmalarıdır.

‘Tarihteki en büyük askeri hezimet’

Pulitzer ödüllü yazar Musul ve diğer Sünni bölgelerde IŞİD’e karşı direnemeyen Irak ordusunun, 3-4 bin kişilik bir grup tarafından yenilgiye uğrayarak tarihteki en büyük askeri hezimeti yaşadığını söyledi. Irak ordusunun doğrudan Amerika’dan para aldığını ve yıllardan beri yolsuzlukların içerisinde olduğu belirten Robert Fisk, ordunun Irak’ın bağımsızlığını koruyamadığını ifade etti.

‘ABD, Esed’i devirme hevesini kaybetti’

Fisk, Suriye’de ise son 6-7 aydır Suriye ordusunun muhalefete karşı güç kazandığını söyledi. Fisk, Hür Suriye Ordusu’nun parçalandığını ve altenratif olarak islamcı bir hilafetin oluşacağını anlayınca, Washington’un Beşşar Esed’i devirme hevesini kaybettiğini belirtti.

Robert Fisk, IŞİD’in Musul’da kalıcı olup olmayacağı ile ilgili “Bir ülkeyi yönetmek o ülkeyi ele geçirmekten daha zordur” dedi. Fisk, IŞİD gibi Selefi grupların ele geçirdikleri yerlerde bağlılık temin edebildiklerini ancak yönetmek konusunda başarısız ve tecrübesiz okuduklarını söyledi.