Nükleer Rerstleşmeye Dünyadan Tepki Yağdı

Olaylar
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilme kararı hakkında Washington yönetiminden resmi açıklama beklediklerini kararlarını ona göre v...
EMOJİLE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilme kararı hakkında Washington yönetiminden resmi açıklama beklediklerini kararlarını ona göre vereceklerini, ifade etti. Öte yandan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, çekilme açıklamasının ardından Moskova’yı ziyaret etti. Bolton ile Rusya iki gün sürecek temaslarda bulunacak.

 

‘Dünya tehlikeli bir yer olur’
ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesini nükleer anlaşmadan çekeceğini açıklamasının ardından Rusya’dan ‘dünya daha tehlikeli bir yer olur’ açıklaması da geldi. Rusya, ABD’den gelen ihlal suçlamalarını reddederken, çekilme kararının ‘derin endişe uyandırdığını’ vurguladı. Kremlin ayrıca ABD’nin anlaşmadan çekilme yolunda resmi süreci başlatmak için henüz girişimde bulunmadığını ancak ‘dengenin sağlanması için kendi önlemlerini’ alacaklarını kaydetti. Açıklamada Trump’ın danışmanı Bolton’un Moskova’ya bu hafta yapacağı ziyarette konun ele alınacağı belirtildi.

Fransa: Avrupa’nın güvenliği için önemli
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise söz konusu anlaşmanın Avrupa’nın güvenliği için önemini hatırlattı. Fransa cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee’den yapılan yazılı açıklamada, Macron ve Trump’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ifade edildi. Görüşmede Macron’un “Başta Avrupa’nın güvenliği ve stratejik istikrarımız nedeniyle bu anlaşma önemlidir” dediği kaydedildi.

‘Silahsızlanma girişimlerini etkiler’
ABD müttefiki Almanya da Trump’ın çekilme planına karşı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Washinton’ın bu adımın Avrupa ve gelecekteki silahsızlanma girişimleri üzerinde yaratacağı etkiyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Çin: ABD iki kere düşünmeli
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying,ise ABD’nin çekilme kararı üzerinde iki kere düşünmesi gerektiğini belirtti. INF’nin silahsızlanma sürecinde ilerleme kaydedilmesinde ve stratejik dengeyi ve küresel istikrarı sağlamada önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Hua, tek taraflı çekilmenin çok sayıda olumsuz sonucu olacağının altını çizdi.

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme