Olaylar

Myanmar hükümeti çözüm için söz verdi

Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, Myanmar’ın Güney Asya’daki göçmen krizini çözmek için işbirliği yapmayı kabul ettiğini açıkladı.  Aman ve Endonezyalı mevkidaşı Marsudi Anifah, Myanmar’ın başkenti Nay Pyi Taw’da Myanmar Dışişleri Bakanı U Wunna Maung Lwin..

Myanmar hükümeti çözüm için söz verdi

Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, Myanmar’ın Güney Asya’daki göçmen krizini çözmek için işbirliği yapmayı kabul ettiğini açıkladı. 

Aman ve Endonezyalı mevkidaşı Marsudi Anifah, Myanmar’ın başkenti Nay Pyi Taw’da Myanmar Dışişleri Bakanı U Wunna Maung Lwin ile bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Aman, Myanmar’dan krize yol açan nedenleri kabul etmesi ve sorunun çözümü için çaba harcaması konusunda güvence istediklerini belirtti. 

Aman, “Myanmar Dışişleri Bakanı U Wunna Maung Lwin, hükümetlerinin (göçmenlerin büyük bir kısmının terk ettiği) Rakhine eyaletinin gelişimine her zaman önem verdiklerini ve Devlet Başkanı Yardımcısı U Nyan Tun’un da bölgeye kısa bir süre önce ziyarette bulunduğunu söyledi. Myanmar hükümeti, bölgeye yardım göndermeye, ekonomik kalkınma ve toplumsal programları uygulamaya devam edeceğine söz verdi” dedi.

Tayland hükümetinin ülkenin güneyindeki ormanlık alanda kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon başlatmasının ardından çoğunluğunu Myanmar’dan kaçan Arakanlı Müslümanların (Rohingya) oluşturduğu göçmenler, teknelere bindirilmiş ve denizin ortasında kaderlerine terk edilmişti. Arakanlı Müslümanlar, kendilerini vatandaş olarak kabul etmeyen, hiçbir hak tanımayan Myanmar’dan uzaklaşmaya çalışıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL