Musul’da sivil bölgelerini fosfor bombasıyla vurdular

Olaylar
Irak’ın Musul kentini DEAŞ’tan kurtarma operasyonu sürüyor. Irak ordusu ve ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun dünden bu yana kullandığı fosfor bombaları onlarca ölüme sebep oldu. Irak or...
EMOJİLE

Irak’ın Musul kentini DEAŞ’tan kurtarma operasyonu sürüyor. Irak ordusu ve ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun dünden bu yana kullandığı fosfor bombaları onlarca ölüme sebep oldu.

Irak ordusu, Musul’un batısında fosfor bombası kullanıldığı iddialarını reddetse de, sosyal medyada kimyasal silahlar kullanıldığını tespit eden çok sayıda görüntü ortaya çıktı.

Dün atılan fosfor bombalarında şehrin kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camii ve Habda minaresinin bulunduğu bölümün yandığı görülmüştü.

Yeni görüntülerde ise, fosfor bombalarının sivillerin yaşadığı bölgelerde kullanıldığını ortaya çıkarttı. ABD güçlerinin beyaz fosfor mühimmatını operasyonun başından beri kullandığı iddia edilmişti ancak söz konusu iddialar kamuoyunun gündemine gelmemişti.

Kuzey Irak yönetimine bağlı medya kuruluşları fosfor bombalarının atıldığı da canlı olarak verdi.

Hava saldırıları ve topçu atışlarıyla yoğun bir şekilde hedef alınan DEAŞ’in kontrolündeki bölgelerde halen yaklaşık 200 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor.- Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme