Müslüman liderler sorumluluk almalı

İşgalci İsrail devleti, ABD’de Donald Trump’ın işbaşına gelmesinin ardından Filistinlilere yönelik saldırgan politikalarını artırdı. Batı Şeria’da Filistinlilere ait topraklar üzerinde Yahudi yerleşimleri inşa edilmesine yönelik hamlelere hız verildi.Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra yalnızca iki hafta içinde altı bin konuta onay veren Tel Aviv hükümeti, Filistinlilere ait özel arazilere el konularak buralara işgal yerleşimleri inşa edilmesinin de yolunu açtı. 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Trump’ın Washington’daki görüşmesinde iki lider, uluslararası toplumun tutumuna aykırı olarak Filistin sorununun iki devletli çözümünün ‘gerekli olmadığını’ savundu. Son olarak, İsrail’in ezana yönelik saldırıları geldi. Gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörle ezan okunmasını yasaklayan tasarı, parlamentoda yapılan ilk oylamada kabul edildi.

Bütün bu gelişmelere İslam dünyasından güçlü bir tepki gelmezken, Filistinli liderler dayanışma çağrısı yaptı. Mescid-i Aksa imam hatibi Şeyh İsmail Navahde, ezan yasağına tepki göstererek, Müslüman liderlere sorumluluk almaları yönünde çağrıda bulundu. İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa ile ilgili her gün yeni kararlar çıkardığına dikkat çekerek, “İşgal gücüne buna son vermesi uyarısında bulunuyoruz. Bu uygulamalarıyla bütün bir bölgeyi din çatışmasına çekerek sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaktır” dedi.

İsrail mahkemesinin Mescid-i Aksa’nın Yahudilerin kutsal mekanı olduğuna hükmetmesine tepki gösteren Şeyh Navahde, “Müslümanlar bu mukaddes mekanın meşru sahipleridir. Burası Müslümanların akidesinin bir parçasıdır” diye konuştu. İslam dünyasına da çağrıda bulunan Navahde, “Müslümanlar ve liderlerin bu yönde sorumluluk almaları gerekiyor. Burayı işgalcilerden kurtarmak için bir an önce harekete geçilmelidir. Konferans, toplantı ve kınama mesajları yayınlamayı bırakıp fiili olarak bir şeyler yapmaları lazım” dedi.

Müslüman

İsrail’in, Bedevi topluluklarına yönelik saldırıları da sürüyor. Ülkenin güneyindeki Necef Çölü bölgesinde yaşayan Bedeviler, İsrail tarafından ‘tanınmayan’ topluluklar olarak kabul ediliyor. Bu kategoriye dahil 35 köy, sürekli olarak baskın ve yıkımlara uğruyor. Bunlardan biri de Arakib köyü. İsrail polisinin, önceki gün yaptığı baskında köydeki bütün haneler iş makinalarıyla yıkıldı. Böylece Arakib köyü, 2010 yılından bu yana tam 110’uncu kez yıkılmış oldu. Köydeki son yıkım faaliyeti ise geçen ay gerçekleşmişti. Filistin merkezli Maan ajansına konuşan köylüler, “Köylerimizi kaç kez yok ederlerse etsinler, direncimizi kıramayacaklar” dedi.- Karar