‘Ladin Öldürüldü’ İddiası Müslümanları Üzdü

ABD tarafından El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğüne ilişkin iddialar İslam ülkelerindeki Müslüman halklar tarafından üzüntüyle karşılandı. İslam ülkelerinde yayın yapan medya kuruluşlarına ve internet haber sitesine, Usame Bin Ladin’in ölü değil şehit olduğuna dair mesajlar gönderildi. Müslüman halklar, Usame Bin Ladin operasyonunun ABD ve İsrail’in yeni oyunlarından biri olduğuna inandıkları yönünde yorumlar yapıyorlar.

HRİSTİYAN VE YAHUDİLER SEVİNDİ

ABD, İsrail ve diğer Batı ülkelerinde Usame Bin Ladin’in ölümü sevinçle karşılanırken, İslam ülkelerinde büyük bir üzüntü ve öfkeye neden oldu. ABD’nin önde gelen gazetelerinden Huffington Post, New York Times, Los Angeles Times’ın internet sitelerinde yer alan Usame Bin Ladin haberlerine on binlerce yorum geldi. "Adalet yerini buldu", "Katil adam öldü", "Hiç bu kadar sevinmemiştim" türünde ve daha ağır yorumlar yazılırken, Müslümanlara ve İslam’a hakaret içeren yorumlar da göze çarptı.

MÜSLÜMAN HALKLARDAN LADİN’E ÖVGÜ

Öte yandan; Türkiye, Suudi Arabistan, Irak, Mısır, Libya, Tunus, Afganistan, Pakistan gibi İslam ülkelerinde ise Usame Bin Ladin’in öldürüldüğüne ilişkin haberler üzüntü ve öfkeyle karşılandı. İslam ülkelerinde yayın yapan internet gazeteleri ve sosyal paylaşım ağlarına yapılan yorumlarda, "Usame ölmedi, şehit oldu", "ABD ve İsrail’e lanet olsun", "Allah mekanını cennet etsin", "ABD bunun bedelini ödeyecek" tarzında yüzbinlerce mesaj dikkat çekti. Müslüman ülke halkları, Usame Bin Ladin’in öldürüldüğüne ilişkin haberlerin yalan olduğuna, ABD ve İsrail’in yeni bir oyunu olabileceğine inanıyorlar.