“Kosova Toprakları Zehirli”

Olaylar
Avrupa Komisyonu’nun Kosova topraklarıyla iligli yayınladığı bir raporda, Kosova topraklarının zehirlendiğini, bu topraklardan elde edilen ürünlerle beslenmenin Kosovalıların yaşamı için tehlike...
EMOJİLE

Avrupa Komisyonu’nun Kosova topraklarıyla iligli yayınladığı bir raporda, Kosova topraklarının zehirlendiğini, bu topraklardan elde edilen ürünlerle beslenmenin Kosovalıların yaşamı için tehlikeli olduğu öne sürüldü.

Priştine’de çıkan günlük Express gazetesinin ele geçirdiği belgelere dayandırdığı haberinde, bu belgelerin Kosovalı yurttaşların beslendikleri meyve, sebze, et ve süt ürünlerinin yaşamları açısından son derece tehlikeli hatta ölümcül olduğunu gösterdiği ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’nun "Kosova’da toprak kullanımıyla ilgili desteğin sürdürülmesi" başlıklı raporunda söz konusu tehlikeye işaret edildiği belirtiliyor.

Bu yılın ocak ayında, incelemelerini tamamlayan EULUP raporunda, tarım topraklarındaki kirlenmenin özellikle krom, nikel, kurşun, çinko ve arsenik gibi ağır metaller açısından normalin üzerinde olduğuna dikkat çekiliyor.

BİLİMSEL VERİYE DAYANMIYOR

Kosovalı yetkililerse raporda yer alan iddiaları reddetti. Kosova Tarım Orman Bakanlığı, bu iddiaların her hangi bir bilimsel veriye dayanmadığını açıkladı. Bakanlık, medya kuruluşlarına da bir uyarı göndererek paniğe neden olacak yayınlardan kaçınmalarını istedi.
 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme