İran masasının başına ‘Karanlık Prens’ Michael D’Andrea’yı getirdi

Olaylar
New York Times ve Aljazeera sitelerinin kendi kaynaklarına dayandırdığı habere göre CIA idaresi İran masasının başına Afganistan, Pakistan ve Yemen’de aktif görev almış ve “Karanlık Prens&...
EMOJİLE

New York Times ve Aljazeera sitelerinin kendi kaynaklarına dayandırdığı habere göre CIA idaresi İran masasının başına Afganistan, Pakistan ve Yemen’de aktif görev almış ve “Karanlık Prens”, “Ayetullah Mike” ve “Undertaker” olarak da bilinen Michael D’Andrea’yı atadı.
 
Michael D’Andrea’nın Usame bin Ladin’in yakalanmasında aktif rol aldığı biliniyor.
 
Aljazeera kanalına konuşan adını vermek istemeyen eski CIA yetkilisi D’Andrea’nın atanmasının Trump yönetiminin saldırgan bir strateji ortaya koyduğunun ilk işareti olduğunu söyledi.
 
D’Andrea’yı tanıdığını söyleyen eski CIA memuru Robert Baer ise, “Konuya dair söyleyebileceğim tek şey İran’la savaş artık kartlar arasında” değerlendirmesinde bulundu.
 
Michael D’Andrea müslüman olduktan sonra müslüman bir kadınla evlendi. Yetkililerin ifadesine göre 50’lerin sonlarında Irak, Mısır ve diğer ülkelerde gizli görevlerde bulundu.
 
HİZBULLAH KOMUTANINI ÖLDÜRDÜ
 
New York Times gazetesinin haberine göre ise D’Andrea 2008 yılında suikastle öldürülen Lübnan Hizbullah lideri İmad Muğniye’nin Şam’da suikaste uğramasını sağlayan kişi.
 
İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD ile organize edilen suikastte Şii lider İmad Muğniye bomba yüklü bir araçla Şam’da öldürülmüştü.
 
D’Andrea söz konusu operasyonu “Ayetullah Mike” adıyla yönetti.
 
2003 yılı Irak savaşı sırasında Bağdat’taki en kıdemli CIA subayıydı. 2006 yılında Terörle Mücadele Merkezi’nin başına getirilen D’Andrea’nın yerine ise Robert Grenier geçirildi. –Yaser EMRE/star.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme