Hagel: K. Kore ABD’yi nükleer füzelerle vuramaz

Hagel, ABD Kongresi’nin Temsilciler Kanadı Silahla Hizmetler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtladı.

Kuzey Kore veya İran’ın ABD’yi nükleer başlıklı füzelerle vuracak kapasiteye sahip olmadığını belirten Hagel, "Bu, bu kapasiteye sahip olamayacakları veya buna uğraşmadıkları anlamına mı geliyor- Hayır. Bu nedenle, bu konu çok tehlikeli bir durum" dedi.

Hagel, bu kapsamda belirsizliklere karşı her zaman dikkatli olmak gerektiğini vurguladı.

-Suriye-

Hagel, senatörlerin, Suriye’de rejimin, Obama yönetiminin "Kırmızı çizgi" olarak tanımladığı kimyasal silahları kullandığına yönelik haberleri sorması üzerine, "Her duruma yönelik tüm seçenekleri kapsayan ihtimal planları hazırlamayı sürdürdüklerini" belirtti.

Kimyasal silahlarla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen araştırmayı hatırlatan Hagel, söz konusu araştırmanın halen devam ettiğini söyledi.

Hagel, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit edemediklerine değinerek, "Tabii ki bu çizgi aşılırsa (kimyasal silahlar kullanılırsa), o zaman farklı bir durum oluşur. Eğer kimyasal silahlar yanlış ellere düşerse, o zaman olay, yeni bir dizi boyuta geçer" ifadesini kullandı.

Suriye’deki durumu "çok istikrarsız ve belirsiz" diye tanımlayan Hagel, "Bu, ciddi ve karmaşık bir problem. O nedenle de gayet dikkatli ele alınmalı. Şu anda bizim uyguladığımız sorumlu bir davranış. Eğer gerekirse, başka şekilde hareket edebiliriz" diye konuştu.

AA