Gözlemcilere Muhalif Tepkisi

Olaylar
Suriyeli muhalif aktivist Heysem Menna Arap Birliği Genel Sekreterliği’ne, Suriye’ye gönderilen gözlemcilerin kayıtlarında daha hızlı olmaları ve daha iyi iş çıkarmaları çağrısında bulundu...
EMOJİLE
Suriyeli muhalif aktivist Heysem Menna Arap Birliği Genel Sekreterliği’ne, Suriye’ye gönderilen gözlemcilerin kayıtlarında daha hızlı olmaları ve daha iyi iş çıkarmaları çağrısında bulundu.

Heysem Menna, United Press International’da yayınlanan açıklamasında şunları belirtti;

"Arap Gözlemcileri Heyeti güvenlik ve askeri vahşete maruz kalan Suriye halkı için büyük bir fırsattır. Yönetim insanların hayatlarını ve güvenliklerini katletmesi, barışçıl ve sivil eylemleri bastırmasıyla büyük suçlar işlemiştir. 

Biz gözlemcilerin Suriye’ye gitmelerini destekledik. Bu zor ve asil görev için hem ulusal hem de mesleksel yetkinlikleri olan insanlar arasından bir grup seçtik. Ama heyet başkanı olarak Mustafa Dabi’nin belirlenmesi bizi çok şaşırttı. Biz kendisinin geçmişini ve bu alanda çok tecrübeli olmadığını bilmekteyiz. Bugün kendisine verilen yetkinliklerin oluşturacağı tehlikelerden endişe duymaktayız.

Bu işin başarısı için deneyim sahibi bir heyetin oluşması bir gerekliliktir. Bu girişimin, başarısız olacağını iddia eden bireysel tutum ve açıklamalar karşısında yılmamalıdırlar. Arap Birliği Genel Sekreterliği’ne gönderilen gözlemcilerin kayıtlarında daha hızlı olmaları ve daha iyi iş çıkarmaları çağrısında bulunduk.

Biz Arap Birliği’nin gerek Cumhurbaşkanın yetkilerini kısıtlamak gerekse değişikliği noktasında en uygun kararı alacağına inanıyoruz. Alınacak doğru kararla gözlemci heyet görev ve sorumluluğunu daha iyi yerine getirebilecek."

DÜN 38 KİŞİ KATLEDİLDİ

Suriyeli muhalifler "Özgürlük meydanlarına yürüyüş Cuması" olarak adlandırdıkları günde meydanlara indi. Suriye ordusu ise yine halkın üzerine ateş açtı.