Olaylar

Esad Hama’yı Kana Buladı: 130 Ölü

Suriye ordusu, Ramazan ayı arefesinde ülkede mart ayı ortalarında başlayan rejim karşıtı gösterilerin kalelerinden Hama kentine yönelik kanlı bir operasyon başlattı. El Cezire’ye göre Hama’daki saldırılarda 130 kişi öldü. 1982’de..

Esad Hama’yı Kana Buladı: 130 Ölü

Suriye ordusu, Ramazan ayı arefesinde ülkede mart ayı ortalarında başlayan rejim karşıtı gösterilerin kalelerinden Hama kentine yönelik kanlı bir operasyon başlattı. El Cezire’ye göre Hama’daki saldırılarda 130 kişi öldü.

1982’de Hafız Esad döneminde 30 bin insanın katledildiği Hama, o tarihten sonra en büyük ikinci dramını yaşadı. Ordu birlikleri dün şafak vakti dört koldan yaklaşık bir aydan beri kuşatma altında tuttukları şehre tanklarla girdi. Suriye Milli İnsan Hakları Örgütü’nün verdiği bilgiye göre tanklardan çevreye rastgele ateş açılan şehirde 130 kişi hayatını kaybetti. 200’den fazla kişinin de yaralandığı, üç hastanenin yaralılarla dolup taştığı ve kan sıkıntısının olduğu bildirildi. Beşşar Esad yönetiminin, Ramazan ayında gösterilere hız vermek isteyen muhalifleri bastırmak amacıyla böyle bir operasyona giriştiği ifade ediliyor.

Yaklaşık bir aydır kent çevresinde bulunan tanklar, Beşşar Esad yönetimine karşı yapılan en büyük gösterilerden biri olduğu belirtilen protestoların ardından 700 bin nüfuslu Hama’ya girdi. Esed’e bağlı "şebiha" olarak bilinen Alevi milislerin de askerlere eşlik ettiği bildirildi. Harekat öncesi kentin ana semtlerinde su ve elektrik, protestoculara karşı caydırıcılık amacıyla kesildi. Kent sakinlerinden bir doktor, şehirdeki can pazarını, "Tanklar dört yandan saldırıyor. Ağır makinelilerle rastgele ateş açıyorlar." sözleriyle anlattı. Bir başka görgü tanığı da "Yaralıları hastane koridorlarında tedavi ediyorlar. Birçok kişi de eve gönderildi ve doktorlar evde müdahale ediyor." diye konuştu. Silahsız sivillere ateş açıldığını söyleyen Suriye Milli İnsan Hakları Örgütü Başkanı Ammar Kurabi, operasyonda 95 kişinin öldüğünü, ellerinde 62 kişinin adının yer aldığı bir liste bulunduğunu aktardı. Sokaklarda cesetlerle birlikte kayıp bilançosunun daha da artabileceği söyleniyor. Şam yönetimi ise olaylardan yine "silahlı terörist grupları" sorumlu tuttu.

Hama’nın yanı sıra ülkenin güneyi ve doğusunda da operasyonlar yapılıyor. Güvenlik güçlerinin güneydeki Deraa’da 6 kişiyi, doğudaki Deir Ezzor’da da 20 kişiyi öldürdüğü kaydedildi. Başkent Şam’da ise 100’den fazla Suriyelinin tutuklandığı haberi geldi. Deir Ezzor’da da 1.2 milyon kişinin bağlı olduğu Bakara aşiretinin lideri Şeyh Navaf el Beşir’in tutuklandığı açıklandı. Kentte bazı askerlerin muhaliflerin safına katıldığı da iddia edildi. Dünkü saldırılar sonucu toplam 121 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ülkede 15 Mart’tan bu yana süren olaylarda yaklaşık 1.500 sivilin ve 350 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği ileri sürülüyor. Muhalif gruplara göre 12.600’den fazla kişi tutuklandı, 3 bin kişi de kayıp.

ERDOĞAN, ESAD’I UYARMIŞTI

Hama, ülkenin yakın tarihinin en kanlı katliamının olduğu yer. Şehir 1982’deki Sünni ayaklanmada bombardımana tutulmuş, 30 bin kişi öldürülmüştü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mayıs ayında Suriye lideri Beşşar Esad’ı uyararak, "İkinci bir Hama katliamı görmek istemiyoruz. Eğer böyle bir şey tekrar yapılacak olursa, Suriye bunun altından zor kalkar." demişti.

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL