Emmanuel Macron halka hitap edecek

Olaylar
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkeyi savaş alanına çeviren protesto hareketine karşı önlem almak amacıyla ulusal ve yerel yetkililerle bir dizi görüşmelerde bulunacak ve yerel saatle akşam 20....
EMOJİLE

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkeyi savaş alanına çeviren protesto hareketine karşı önlem almak amacıyla ulusal ve yerel yetkililerle bir dizi görüşmelerde bulunacak ve yerel saatle akşam 20.00’de Elize Sarayı’ndan halka hitap edecek.

Macron’un konuşmasında merakla beklenen ve Fransa’daki protestoların geleceğini belirleyecek iki önemli başlık, asgari ücretin yükseltilmesi ve vergilerin düşürülmesi.

Kritik konuşma öncesinde kulislerde Macron’un özür dileyeceği, Başbakan Edouard Philippe’nin istifasını isteyeceği ve daha fazla vergi indiriminin duyurusunu yapacağı konuşuluyor. 

“Serseriler” yüzünden politikalarını değiştirmeyeceğini söylemişti

Macron en son 27 Kasım’da televizyondan halka hitap etmiş ve “serseriler” yüzünden politikalarını değiştirmeyeceğini söylemişti. Geçtiğimiz hafta hükümetin akaryakıt zamlarını geri almasına rağmen, protesto hareketi Macron’a karşı bir ayaklanmaya dönüştü. 

Dört haftadır süren olaylarda, siyasi partiler ve sendikalar ile hükümet arasında geleneksel olarak kullanılan iletişim kanalları işe yaramadı.

“Asgari ücret artırılmayacak”

Çalışma Bakanı Muriel Penicaud dün LCI televizyonunda, Macron’un bugün “somut ve acil” önlemler açıklayacağını ancak bunlar arasında asgari ücreti artırmanın bulunmadığını söyledi.

Bakan, “Asgari ücreti artırmak istihdamı mahveder. Pek çok küçük işletme bunu kaldıramaz ve iflas eder.” dedi.

Fransa’da neler oluyor?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen “sarı yeleklilerin” eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

“Sarı yelekliler”in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunu yeterli bulmayarak gösterileri sürdüreceklerini duyurmuştu.

Kaynak: TRT Haber, TRT World / Melda Doğan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme