Büyük Petrol Devi Shell: Sapkın LGBT hareketini destekliyoruz.

Olaylar
Shell.com.tr’den yapılan açıklamada ”Shell’de farklı deneyimlere sahip göze çarpan kişilere destek oluyor ve işyerinde LGBT kapsayıcılığının öncüsü olmak için mücadele ediyoruz.̶...
EMOJİLE

Shell.com.tr’den yapılan açıklamada ”Shell’de farklı deneyimlere sahip göze çarpan kişilere destek oluyor ve işyerinde LGBT kapsayıcılığının öncüsü olmak için mücadele ediyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

Küresel güçler ciddi bir proje olan LGBT konusunda daha büyük adımlar atacağının sinyalini böylece yinelemiş oldu.

 

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Shell’de çalışanlarımızın çeşitliliğine özen gösteriyoruz çünkü kapsayıcı bir işyerinin çalışanlarımızın kendini geliştirmesine ve bu sayede işimizin gelişmesine olanak sağladığına inanıyoruz.

Çalışanlarımız mükemmelleştikçe biz de mükemmellik kazanıyoruz. Bu nedenle lezbiyen, gay, biseksüel ve trans (LGBT) personelimize destek olmaktan, cinsel yönelimine veya cinsiyet kimliğine bakmaksızın çalışanlarımızın eşitliğini öne çıkarmaktan gurur duyuyoruz.

Dış dünya değiştikçe LGBT sorunlarına yönelik toplumsal yaklaşımın da tüm dünyada değişiklik gösterdiğinin farkındayız.

Bizim yaklaşımımız, bireysel inançları değiştirmek yerine çalışanlarımıza yönelik saygıyı güçlendirmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak. Çalışma Kurallarımız, tüm çalışanlarımıza, çalıştıkları yerden bağımsız olarak cinsel yönelimlerine veya cinsel kimliklerine bakmaksızın fırsat eşitliği sunmamızı öngörüyor.

Shell’de LGBT Ağları

Shell LGBT Ağları, LGBT çalışanların işyerinde kendileri gibi olmaktan çekinmemeleri için destekleyici bir alan olarak kurulmuştur. Bu ağ, LGBT çalışanların karşılaştıkları zorluklar konusunda farkındalığı arttırmayı amaçlıyor ve Shell’in kapsayıcı bir işyeri olmasını güvence altına almak için kurumun her seviyesindeki insanlarla birlikte çalışıyor.

Shell’deki ilk LGBT Ağı, 1997’de ABD’de kurulmuş ve bunu kısa sürede aralarında Birleşik Krallık, Hollanda, Kanada, Hindistan ve 2015’ten itibaren Güney Afrika’nın da olduğu dünya genelindeki diğer ağlar izlemiştir.

Bu ağlar, şirket genelinde – LGBT-olmayan kişiler de dahil olmak üzere – insanları bir araya getiriyor ve engelleri ortadan kaldırarak, örneğin farkındalık ve destek oturumları yaparak ve yerel etkinliklere katılarak farkındalığı artırıyorlar.

Desteğimizi belli etmek

LGBT eşitliğine olan desteğimiz şunları içeriyor:

  • İşyerinde Onur – Shell, Amsterdam’da yerleşik olup kâr amacı gütmeyen, LGBT çalışanların işyerinde ve toplumda daha fazla kabul görmesini amaçlayan şemsiye bir vakıf olan İşyerinde Onur’un üyesidir. LGBT çalışanlara yönelik kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratmak için 2012 yılında Amsterdam İşyerinde Onur Beyannamesi’nin eş-imzacısı olduk.
  • İnsan Hakları Kampanyası – Shell, LGBT Amerikalılara eşitlik sağlamak için çalışan en büyük sivil toplum örgütü olan İnsan Hakları Kampanyası’nın (HRC) kurumsal ortağıdır.
  • İşbirliği programları – Shell, üst düzey liderleri Shell’de LGBT olmanın zorlukları hakkında daha bilinçli hale getirmenin yanı sıra liderlere çeşitli ağların çalışmalarını aktif biçimde desteklemeye teşvik eden birtakım işbirliği programlarına katıldı.
  • Onur bayrağını dalgalandırmak – Kurumsal olarak sosyal desteğin bir işareti olarak Shell, Onur haftaları ve Uluslararası ”Coming Out” Günü sırasında birçok ofisinin dışında Onur bayrağını dalgalandırdı.
  • Farkındalık eğitimi – D&I (Çeşitlilik ve Kapsayıcılık) Öğrenim Portfolyomuz kapsamında cinsel yönelim konusunda farkındalık eğitimi verilmesini sağlıyoruz. LGBT olmanın yasalarla kısıtlandığı ülkeler de dahil olmak üzere dünya genelinde Shell’in operasonunun olduğu her yerdeki bütün D&I eğitimlerine LGBT çalışanların katılımını sağlıyoruz.

Kendin ol, güçlü ol

Filipe gibi profesyoneller Shell’deki diğer kişilerle birlikte çalışmaktan ve başkalarına ilham vermekten gurur duyuyorlar; biz de ellerinden geleni yapmaları için onları cezbeden ve motive eden bir ortam sunmaya çalışıyoruz.

“İnsanlarla arkadaşça, saygılı ve yapıcı bir biçimde diyaloğa girmeliyiz. Kendim gibi olmak, Gelişebilmenin temelinde kendim gibi olmak yatıyor ve mutlu, tatmin edici bir yaşam ve kariyer için büyük önem taşıyor.”

Filipe Henriques Martins

Shell Güney Afrika’da LGBT Ağı oluşturan ilk şirket oldu. Güney Afrika Afrika’da LGBT hakları açısından çok ilerici bir ülke olsa da bu yine de oldukça önemli bir andı.

Global Fonksiyonlar Organizasyonel Verimlilik Müdürü Mark Emdin şunları söyledi: “LGBT olmanın zor hatta yasadışı olduğu ülkelerdeki çalışanlar için Shell’de kendileri gibi olabilmeleri aydınlatıcı bir ışık işlevi görmeli.”

Shell Güney Afrika Ülke Başkanı Bonang Mohale, “Çalışanlarımız kendilerini kapsayıcılık ve katılım içinde hissettiklerinde fikir, geçmiş ve perspektif zenginliğini ortaya çıkararak iş değeri yaratırlar” diye ekliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme