Bunu yapan yandı! 80 bin 517 lira ceza kesildi

Olaylar
Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, verimli Çukurova topraklarında yılda en az iki ürün alındığı vurgulanarak birinci üretimin ardından çiftçilerin bir an önce toprağın hazır hale gelmesi ve mazot ...
EMOJİLE

Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, verimli Çukurova topraklarında yılda en az iki ürün alındığı vurgulanarak birinci üretimin ardından çiftçilerin bir an önce toprağın hazır hale gelmesi ve mazot tüketimini azaltmak amacıyla bilinçsizce anızları yakma yoluna gittiği kaydedildi.

Açıklamada, hem toprakta yaşayan mikroorganizmalara hem de diğer canlılara zarar veren, insan sağlığını da önemli derecede etkileyen çevre kirliliğine yol açan anız yangınını önlemek için Valiliğin diğer kamu kurumları başta olmak üzere polis ve jandarmayla ortak çalışmalar yaptığı bildirildi.

Geçen yıl 2 bin 147 dekar alanda anız yangınının meydana geldiği ve 118 kişiye toplam 273 bin 971 lira ceza kesildiği belirtilen açıklamada, bu yıl ise bugüne kadar 26 kişiye toplam 80 bin 517 lira ceza uygulandığı, il genelinde yapılan kontrollerde 66 parselde anız yangını tespit edildiği ve 105 kişi hakkında da gerekli işlemin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulduğu ifade edildi.

Anız yangınlarının önlenmesi amacıyla yapılan bilinçlendirme çalışmalarının da anlatıldığı açıklamada, muhtarlar ve çiftçilere bilgilendirme mektupları dağıtıldığı, 650 bilgilendirme toplantısı düzenlenerek 9 bin üreticiyle yüz yüze görüşüldüğü kaydedildi.

Kaynak : Star Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme