‘Beni de öldürebilirsiniz ama…’

Olaylar
Hamas lideri Meşal, Hamas komutanlarından Ahmed Al Cabiri’nin Gazze’de İsrail tarafından katledilmesine ilişkin, İsrail’in Cabirileri ve Meşalleri katledebileceğini fakat Kudüs’...
EMOJİLE

Hamas lideri Meşal, Hamas komutanlarından Ahmed Al Cabiri’nin Gazze’de İsrail tarafından katledilmesine ilişkin, İsrail’in Cabirileri ve Meşalleri katledebileceğini fakat Kudüs’ün eninde sonunda Müslümanların olacağını söyledi.

Halid Meş’al Sudan’ın başkenti Hartum’da İslami Hareket Kongresi’nde konuştu. İsrail’in Gazze saldırılarına değinen Meş’al, Arap Baharından sonra halkların ve yönetimlerin değiştiğini, İsrail’in yeni gelen bu yönetimleri denemek istediğini ifade etti.
Halid Meş’al şöyle konuştu:

"Ahmed el Caberi şehit oldu ve ahirete intikal etti. O ölmedi, yok olmadı ancak siz, Siyonistler yok olacaksınız. İsrail işgalci ve tecavüzcü bir devlettir. İşgalciler hür halkları kontrolü altına alamaz, onlara boyun eğdiremez. Hamas ümmetin kurduğu bir teşkilattır. Onu siz Siyonistler yok edemezsiniz. Bu gün Ahmed el Caberi’yi yarın Halid Meşal’i öldürebilirsiniz. Ancak sonunda Kudüs bizim olacaktır.

Ey Gazze halkı; size Sudan’dan Kuran ve Şeriat ülkesinden sesleniyorum. Sabrediniz, mukavemet gösteriniz. Gazze’deki bütün gruplar olarak ortak bir karargah kurdunuz. Birlik olup Siyonistlere karşı savaşınız. Hasbunallah ve ni’mel vekil.
Bu gün Gazze’yi aradım. Bana oradaki kardeşlerim dediler ki; ‘Kaygılanma burada her şey yolunda, zafer bizimdir’ Kadınlar ve erkekler cihat ve şehitlik için sırada bekliyorlar. Halklar Arap Baharı’ndan sonra değişti. İsrail Mısır’da Mursi ve Müslüman Kardeşler Mürşidini, Tunus’ta Gannuşiyi görüyor ve ona göre hesap yapıyor.

Biz yaralarımızla ve acılarımızla yolumuza devam ediyoruz. Arap Baharı öncesi ve sonrasında halkları görme fırsatı bulduk. Artık halkların hepsi Filistine yaklaştı.

Mısır artık 25 Ocak Devrimi’nden sonra değişmiştir. İsrail Mısır’ı ve Müslüman Arap ülkelerini deniyor. Mısır’da yaklaşık 90 milyon insanın katıldığı seçimlerle iş başına gelmiştir. İsrail Mısır’ın nasıl bir tutum takınacağını görmek istiyor. Mısır yönetimi saldırıdan sonraki tutumuyla kendini ispat etti.

Filistin bölgesel vizyonun kalbidir. İsrail sadece Filistin’i değil, Nil suları vesilesiyle siz Sudanlıları ve Mısır’ı da tehdit etmektedir."

Arap baharının meyvelerini görmek istediklerini, İslam ülkelerinin liderlerinin bölge üzerinde oynanan oyunu değiştirmek zorunda olduklarını belirten Meşal, Sudanlıları da birlik ve beraberliğe çağırarak ‘sizinle dostluk ve kardeşliğimiz devam edecek’ dedi.

Timetürk