Barzani Başbakan, Talabani yardımcısı

Yeğen Barzani başbakan, oğul Talabani yardımcısı…Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi’nin, ​Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’yi 8’inci hükümetin başbakanı olarak görevlendirdiği bildirildi.

Dünya Bülteni’nin haberine göre, Meclis genel kurulunda yapılan oylamada Barzani, 99 vekilin oyunu alarak önümüzdeki günlerde ilan edilecek hükümetin başbakanı oldu. Barzani’nin, Başbakanlık adaylığına sadece  İslami Hareket milletvekili Şivan Kaladizi hayır oyu verdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbürosundan Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani de 78 oyla başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Talabani’nin adaylığına Goran Hareketi ve İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) karşı çıktı. 

IKBY Meclisi Başkanı Yusuf Muhammet, Başbakan ve başbakan yardımcısının belirlendiği tasarıyı imza için Bölgesel Başkan Mesut Barzani’ye göndereceklerini bildirdi. 

Başbakan Neçirvan Barzani’nin, 19 bakandan oluşan kabinesini oluşturduktan sonra hükümetin ilan edilmesi bekleniyor. Bu sürecin bir ay süreceği ifade ediliyor. 

Kürt bölgesinde 21 Eylül 2013’te yapılan genel seçimlerden sonra partiler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, hükümet kurulumunu geciktirmişti. Seçim birincisi Kürdistan Demokrat Partisi’nin çabaları sonucu ilk defa bütün siyasi tarafların yer aldığı geniş katılımlı bir hükümet kuruluyor.