Aşk Çeşmesi’ne atılan dilek paraları krizinde kazanan belli oldu

Olaylar
BBC’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Roma’nın en turistik mekanları arasında yer alan Aşk Çeşmesi’ne  (Trevi Çeşmesi) atılan ‘dilek paraları’ haftada üç kere t...
EMOJİLE

BBC’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Roma’nın en turistik mekanları arasında yer alan Aşk Çeşmesi’ne  (Trevi Çeşmesi) atılan ‘dilek paraları’ haftada üç kere toplanıyor ve bir seferde yaklaşık 8 bin euro çıkarılıyor.

 

 

Bu para yıllardır Katolik Kilisesi’ne bağlı yardım kuruluşu Caritas’a devredilirken Roma Belediyesi bu uygulamaya son vererek çeşmeden elde edilen gelire el koymayı planlıyordu.

 

Gelecek Nisan ayından itibaren Trevi Çeşmesi’ne atılan bozuk paraların Caritas’a değil belediye kasasına gideceği haberi büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Katolik Avvenire gazetesi, Caritas’ın bu parayı yoksullar için harcadığını belirterek belediyeyi “yoksulların parasını kesmekle” suçlamıştı.

Tepkiler üzerine Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, geri adım atarak söz konusu paranın Caritas’a aktarılmaya devam edeceğini açıkladı.

 

 

Raggi, Vatikan’ın yayın organı Osservatore Romano’ya bir mektup yazarak Trevi Çeşmesi’nin yanı sıra Roma’daki diğer çeşmelere atılan paraların da Caritas’a gideceğini belirtti. Osservatore Romano gazetesi, diğer çeşmelerden de ek olarak yaklaşık 200 bin Euro gelir elde edildiğini yazdı.

 

18. yüzyılda dönemin papası 12. Clemente tarafından yaptırılan Trevi Çeşmesi, Federico Fellini’nin ‘Tatlı Hayat’ (La Dolce Vita) filminin de katkısıyla bugünkü popülerliğine kavuşmuştu.

Ziyaretçiler geleneksel olarak ‘Roma’ya bir daha gelmeyi’ ve ‘hayatlarının aşkını bulmayı’ dilemek için çeşmeye para atıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme