Alın size zillet ittifakı

Olaylar
Medeniyetler İttifakı yeniden sahnede. 14 yıl önce Türkiye ve İspanya’nın öncülüğünde başlatılan ve bir ara vazgeçildi izlenimi verilen ittifak yeniden aktif hale getiriliyor. Geçtiğimiz aylarda ...
EMOJİLE

Medeniyetler İttifakı yeniden sahnede. 14 yıl önce Türkiye ve İspanya’nın öncülüğünde başlatılan ve bir ara vazgeçildi izlenimi verilen ittifak yeniden aktif hale getiriliyor. Geçtiğimiz aylarda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakı’nın yeniden canlandırılması gerektiğini önermiş, ittifak merkezinin ise İstanbul olmasını teklif etmişti. Bu kapsamda Dışişlerinin davetlisi olarak bugün Türkiye’ye gelecek olan BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos ile ittifak kapsamında yürütülecek faaliyetler istişare edilecek.

Türkiye’de seçim işbirliği için yapılan ittifaklar tartışıla dursun, bu ittifaka topyekûn karşı durulmalı. Dinlerarası Diyalog ve Medeniyetler İttifakı gibi ifsat faaliyetleri yeniden hız kazandı. BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos, Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine Türkiye’ye geliyor.

TÜRKİYE 2005 YILINDAN BU YANA ‘İTTİFAK’IN EŞ SPONSORU

Dışişleri Bakanlığı’nca Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’un bugün Türkiye’ye geleceği açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’ın, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’ye geleceği belirtilerek, “Sayın Bakanımızın Yüksek Temsilci Moratinos ile yapacağı görüşmede, Türkiye’nin 2005 yılından bu yana eş-sponsorluğunu yürüttüğü Medeniyetler İttifakı girişimi kapsamında önümüzdeki dönemde yürütülecek faaliyetlerin istişare edilmesi öngörülmektedir” denildi.

MEDENİYETLER İTTİFAK’I TEKRAR CANLANDIRILMALI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kasım ayında ABD’ye yaptığı ziyarette Medeniyetler İttifakı’nın 14 yıl önce Türkiye ve İspanya’nın öncülüğünde kurulduğunu hatırlatarak, “Bugün karşı karşıya kaldığımız sınamalara bakınca bu inisiyatifin tekrar canlandırılması gerektiğini düşündük. İspanya ile beraber ve New York’taki forumda bu düşüncelerimizi tüm üyelerle ve dostlarımızla, biliyorsunuz grubun dostları var, 140’tan fazla ülkeler ve sivil toplum örgütleri ve şirketler var, paylaştık” ifadelerini kullanarak Medeniyetler İttifak’ının yeniden aktif hale getirileceğinin sinyallerini vermişti.

“İSTANBUL MEDENİYETLER İTTİFAKI’NIN MERKEZİ OLSUN”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde de, “Türk Dış Politikasındaki Son Gelişmeler” hakkında TBMM Dışişleri Komisyonunda yaptığı bilgilendirmede, İstanbul’un ‘Medeniyetler İttifakı’nın merkezi olmasını teklif etmişti. Türkiye’nin Medeniyetler İttifakı girişimini İspanya ile canlandırmak istediğini dile getiren Çavuşoğlu, girişimin merkezini İstanbul’a taşıma önerisi olduğunu, bunu BM ile değerlendirdiklerini, BM’nin de istemesi halinde merkezi İstanbul’a taşıyabileceklerini söylemişti.

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme