ABD’den, İran’a özel temsilci

Olaylar
Yapılan atama, ABD’nin İran’a yeni ekonomik yaptırımlarla nükleer programını ve Ortadoğu’daki ‘militanları’ desteklemeyi sonlandırması için baskıyı arttırmaya hazırlandığ...
EMOJİLE

Yapılan atama, ABD’nin İran’a yeni ekonomik yaptırımlarla nükleer programını ve Ortadoğu’daki ‘militanları’ desteklemeyi sonlandırması için baskıyı arttırmaya hazırlandığı esnada gerçekleştirildi.

Hook’un, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran’a yönelik eylemlerinin koordine edildiği ‘İran Eylem Grubu’na liderlik edeceği öğrenildi.

Pompeo, “İran Eylem Grubu, Dışişleri Bakanlığı’nın İran ile ilgili faaliyetleri yönlendirmek, gözden geçirmek ve koordine etmekten sorumlu olacak ve bana doğrudan rapor verecek” ifadelerini kullandı ve “İran rejiminin davranışını değiştirmeye yönelik bir hükümet çabası için kararlılığa sahibiz ve İran Eylem Grubu, Dışişleri Bakanlığının kurumlararası ortaklarımızla yakın bir şekilde senkronize olmasını sağlayacaktır” dedi.

Başkan Donald Trump, Mayıs ayında ABD’nin 2016’da İran’la yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. ABD yaptırımların ancak İran’ın daha sert koşullara sahip bir anlaşmaya yanaşması halinde kalkacağını söylüyor.

Eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un da yakın danışmanı olan Hook, daha önce ABD’nin ulusal güvenlik danışmanı ve George W. Bush döneminde BM’nin ABD büyükelçisi olan John Bolton’la İran yaptırımları konusunda çalıştı.

Kaynak Yeniçağ: ABD’den, İran’a özel temsilci

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme