ABD’den İngiltere’deki terör saldırısıyla ilgili açıklama

Olaylar
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Dan Coats, İngiltere’nin Manchester kentindeki terör saldırısının DEAŞ tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda henüz kesin bir sonuca varamadıklarını bildi...
EMOJİLE

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Dan Coats, İngiltere’nin Manchester kentindeki terör saldırısının DEAŞ tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda henüz kesin bir sonuca varamadıklarını bildirdi.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuşan Coats, İngiltere’de düzenlenen terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Coats, saldırıyı terör örgütü DEAŞ’ın üstlenmiş olmasına rağmen henüz bu konuda kesin bir sonuca varmadıklarını belirtti.

Coats, “DEAŞ görünen bütün saldırıları üstleniyor. Biz henüz İngiltere saldırısı ve DEAŞ arasındaki bağlantıyı kuramadık.” dedi.

Saldırının ardından İngiltere’deki ilgili birimlerle iletişim halinde olduklarını belirten Coats, saldırının intihar bombacısı tarafından düzenlendiği bilgisini teyit etti.

Trump’tan İngiltere Başbakanı May’e telefon

ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere’nin kuzeybatısındaki Manchester kentinde düzenlenen terör saldırısı sonrasında İngiltere Başbakanı Theresa May’i telefonla aradığı belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Kudüs’te bulunan Trump’ın May ile telefonda görüştüğü, iki liderin saldırıyı ‘alçakça ve ahlaksızca’ sözleriyle tanımladığı ifade edildi.

Trump’ın, May’e ‘ABD halkı İngiltere ile kenetlenmiş durumda.’ dediği aktarıldı.

Trump’ın bu hafta May ile bir araya geleceği bilgisine yer verilen açıklamada, iki ülkenin terörizme karşı mücadelede iş birliği içinde olduğuna vurgu yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da yazılı bir açıklama yaparak, İngiltere halkının acısını paylaştıklarını belirtti.

Tillerson, ‘Kalbimiz saldırıda sevdiklerini kaybedenlerle birlikte.’ ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca, ABD’nin İngiltere ile iş birliği içinde olduğu ve saldırının sorumlularının bulunması için yardım ettiği kaydedildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme