Olaylar

ABD: IŞİD’e yönelik saldırılar artacak

ISIS ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ülkesinin liderliğindeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik saldırılarını yoğunlaştıracaklarını söyledi. Ashton Carter hava saldırılarında “üst düzey hedeflerin” ve IŞİD’in kontrolündeki petrol tesislerinin..

ABD: IŞİD’e yönelik saldırılar artacak

ISIS ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ülkesinin liderliğindeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik saldırılarını yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Ashton Carter hava saldırılarında “üst düzey hedeflerin” ve IŞİD’in kontrolündeki petrol tesislerinin de hedef alınacağını, gerekirse kara operasyonundan da kaçınılmayacağını belirtti.

Carter ayrıca koalisyonun, IŞİD’in Suriye’deki kalesi olan Rakka kentinin kontrolü için mücadele veren ılımlı Suriyeli muhaliflere askeri yardımı artıracağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı bu açıklamaları, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun oturumunda yaptı.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın da bulunduğu komite oturumunda konuşan bazı Cumhuriyetçi senatörler ise ABD’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı yeterince mücadele etmediğinden yakındı.

İlk hedef, Rakka ve Ramadi’nin geri alınması

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD özel güçleri geçen hafta Irak’ta bir kara operasyonu düzenleyerek IŞID’in elinde “idam edilmek üzere” olan 69 rehineyi kurtarmıştı.

Kurtarılanlar arasında Sünni Araplar, 20 Irak askeri ve IŞİD’in casus olduklarından şüphelenerek hapse attığı bazı eski örgüt üyeleri de vardı.

Operasyonda ise bir Amerikan askeri ölmüştü.

ABD öncelikle Suriye’de Rakka, Irak’ta da Ramadi kentlerini IŞİD’den geri almaya çalışıyor.

Obama yönetimi Suriye’ye Amerikan askerleri gönderilmesinden yana değil.

ABD Başkanı Barack Obama daha önce, yaklaşık 3 bin 500 askerlerinin bulunduğu Irak’a da takviye birlik göndermeyeceğini söylemişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL