ABD gelince 8 köy IŞİD’e geçti

Fırat Kalkanı Harekâtı’nda 28. güne girilirken, Amerikalıların operasyona fiili müdahalede bulunması cephede birçok aksaklığı beraberinde getirdi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenleri arasında başgösteren sorunlar, IŞİD’in son 3 günde ilerleyerek 8 köyü muhaliflerden geri almasına yol açtı.

Dün sabah saatlerinde saldırıya geçen IŞID, Taşlıhöyük, Kantara, Gaberen, Sandı, Şavı, Sekizler, Arapçörtük ve Hadebet köylerini yeniden ele geçirdi. Yeni Şafak, bölgede bulunan farklı muhalif grupların komutanlarıyla konuştu. ABD’nin gelişiyle operasyonların sabote edildiğini söyleyen bir ÖSO komutanı, son durumu şöyle anlattı:

TÜRKİYE OYUNU BOZSUN 

“ABD’nin Havar ve Çobanbey’e fiili olarak dahil olmasıyla birlikte aramızda sorunlar başgösterdi. Pentagon bağlantılı gruplar IŞİD’in karşısında tuttuğu cephelerden çekilerek, örgütün ilerlemesini sağlıyor. Çok sayıda şehit veriyoruz ve beraberinde başta maddi konular olmak üzere birçok suistimal yaşanıyor. Türkiye’nin yeniden bu sorunları giderecek adımlar atmasını bekliyor ve ilerlemenin devam etmesi için ABD’nin bölgedeki oyununun bozulması gerektiğine inanıyoruz.”

PENTAGON’UN MUHALİFLERİ 

ÖSO’da görevli kaynaklar, ‘Hamza Tugayı’, ‘Halep Tümeni’, ‘Mutasım Billah Tugayı’ gibi doğrudan Pentagon bağlantılı grupların bölgede ortaya çıkan aksaklıkların baş sorumlusu olduğunu ve yine ABD güdümlü ’51. Fırka’ adlı grubun da yaşanan sıkıntılara önemli ölçüde etki ettiğini bildirdi. Türkiye’yi güneyden kuşatma planı doğrultusunda PYD’nin terör koridoru konusunda ısrarını sürdüren ABD’nin, Fırat Kalkanı’nın başarısızlığı için bazı muhalif gruplara para yağdırdığı ve IŞİD’e de istihbarat sağladığı kaydediliyor.

Arap kentleri PYD işgalinde

SSuriye’nin kuzeyinde Kürt nüfusun varlığını gerekçe göstererek yayılan PYD/PKK’nın hakim olduğu 5 temel bölgeden yalnızca Afrin’deki nüfusun tamamına yakını Kürtlerden oluşuyor. Örgüt, büyük bir Arap nüfusa ise silah zoruyla kendi hakimiyetini dayatıyor. Tel Abyad ve Münbiç’in tamamına yakını Araplardan oluşurken, Haseke ve Kobani sınırlarında Kürtlerin yanısıra yoğun bir Arap nüfus yaşıyor. Şimdiye dek Esed rejimi, ABD ve Rusya desteğiyle Suriye’nin kuzeyine adeta ‘çöken’ PYD, hakim olduğu yerlerde ilk olarak nüfus ve tapu binalarını yakıyor. Örgütün bir sonraki eylemi ise genellikle etnik temizlik ve yerli halkı sürgün etmek oluyor. Suriye PKK’sı, buradaki varlığını, farklı etnik gruplardan biraraya geldiğini iddia ettiği ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) adıyla gizlemeye çalışıyor.

Coniler’in üs planı

Suriye’de cephedeki grupların arasına nifak tohumları eken ABD, TSK desteğiyle IŞİD’den temizlenen bölgede bir de askeri üs kurmak istiyor. Alınan bilgiye göre Pentagon, Cerablus-Çobanbey arasında, içerisinde helikopter pistinin de bulunacağı 1500 ila 2 bin kişilik bir askeri üs kurmayı planlıyor. ABD’nin halihazırda Kamışlı-Rimeylan ve Ayn el Arap’tan (Kobani) sonra muhaliflerin kontrol ettiği alanda oluşturmak istediği üs, Türkiye sınırındaki üçüncü ABD üssü olacak.-Yenişafak