45 yıl sonra Filistin’e ayak basacak!

Olaylar
Meşal, bugün Gazze Şeridi’nde düzenlenecek olan ve İsrail’le yaşanan çatışmanın bitmesini simgeleyen “zafer gösterisine” katılacak. Hamas ‘in siyasi lideri Halid Meşal , ...
EMOJİLE

Meşal, bugün Gazze Şeridi’nde düzenlenecek olan ve İsrail’le yaşanan çatışmanın bitmesini simgeleyen “zafer gösterisine” katılacak.

Hamas ‘in siyasi lideri Halid Meşal , bugün başlayacak olan üç günlük ziyaretinde, 45 yıl sonra Filistin topraklarına ayak basacak. Kuveyt ve Ürdün’ün ardından 1999’dan bu yana Suriye’nin başkenti Şam’da yaşayan, Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle Katar’a taşınmıştı.
 
Batı Şeria’yı 11 yaşındaki bir çocukken terk eden Meşal, Mısır’ın arabuluculuğu altında ateşkesle sonlanan, İsrail’in düzenlediği sekiz gün süren saldırının ardından Filistin’e ayak basmadan önce Reuters’a, “Bir araya gelmemiz için yeni bir anlayış havası hakim” ifadesini kullandı.
 
Meşal’in Gazze’deki ilk durağı Şeyh Ahmet Yasin’in evi
 
Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal, Hamas’ın kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak için Gazze’ye gidiyor.
 
Hamas Hareketi Sözcüsü Sami Ebu Zühri, yaptığı yazılı açıklamada, Halid Meşal’in, Hamas’ın kuruluşunun 25’inci kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak için bugün Gazze’ye gidececiğini belirtti.
 
Meşal’in 3 gün sürecek Gazze ziyaretine, Hamas’ın kurucusu ve 2004’te İsrail tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu hayatını kaybeden Şeyh Ahmed Yasin’in evinden başlayacağı öğrenildi.
 
BİRLİK SİNYALLERİ
 
Hamas, El Fetih ile ayrılığa düştüğü 2007’den bu yana kontrolünde olan Gazze’de yarın açık alanda büyük bir gösteri düzenlemeyi planlıyor. Hamas, hem İsrail’e karşı alınan zaferi, hem de örgütün kuruluşunun 25’inci yıldönümünü kutlamayı planlıyor.
 
Kutlamalara Fetih Hareketi de katılacak
 
Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas), cumartesi günü Gazze’de düzenlenecek 25’inci kuruluş yıldönümü kutlamalarına Fetih Hareketi’nin de katılacağı bildirildi.
 
Fetih Hareketi’nin Gazze’deki Yüksek Kurul Başkanı Yahya Ribah, yaptığı açıklamada, Fetih Hareketi’nin de kutlamalara katılacağını belirterek, ”Kardeşlerimizin kutlamalarına katılmak bize onur verecektir. Bu milli bir düğündür ve herkesin katılması gerekir” diye konuştu.
 
İsrail’in geçtiğimiz ay Gazze’ye düzenlediği saldırıda, 170 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Halid Meşal kimdir?

AA