Olaylar

35 bin Arakanlı kamplarından çıkarıldı

Bangladeş’teki mülteci kamplarına yaşayan Arakanlı Müslüman mülteciler zor günler geçiriyor. Myanmar’da gördükleri şiddetten dolayı kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlardan bir kısmının yaşadığı Şamlapur mülteci kampı, geçtiğimiz aylarda hükümet tarafından kapatıldı…

35 bin Arakanlı kamplarından çıkarıldı

Bangladeş’teki mülteci kamplarına yaşayan Arakanlı Müslüman mülteciler zor günler geçiriyor. Myanmar’da gördükleri şiddetten dolayı kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlardan bir kısmının yaşadığı Şamlapur mülteci kampı, geçtiğimiz aylarda hükümet tarafından kapatıldı. Kendileri başka bir bölgeye gönderilen ama mültecilere ise Bangladeş, vadettiği gıda ve barınma imkanlarını ise sağlayamadı

Bangladeş’in güneydoğusunda bulunan Şamlapur bölgesindeki onbinlerce Arakanlı mülteci, yaşadıkları bölgenin ülkenin en önemli turizm merkezinin güzergahında olduğu gerekçesiyle bir ay önce başka bir bölgeye gönderildiler. Bangladeş buradaki mültecilere vaadettiği gıda ve kalacak yer yardımını sağlama konusunda zorlanıyor.

Şamlapur’da yaşayan ve geçimlerini balıkçılık yaparak sağlamaya çalışan bu mülteciler, gönderilmeleri ile birlikte, derme çatma evlerini de kaybetti. Şanslı olan azınlık bir kesimin yakınlardaki okullara sığındıkları veya evi olan akrabalarının yanlarına yerleştikleri kaydediliyor ancak büyük bir kısmın evsiz durumda oldukları ve ciddi anlamda gıda sıkıntısı çektikleri belirtiliyor.

MÜLTECİLER 25 YILDIR O BÖLGEDE YAŞIYORDU

Dünya Bülteni’nin haberine göre Arakanlı mülteciler, Myanmar’da gördükleri şiddet ve baskılardan dolayı 1990 yılında kaçarak Bangladeş’te terk edilmiş halde bulunan bu bölgeye yerleşmişlerdi. Gelen mültecilerin çoğu bölgede bulunan harabe haldeki evleri tamir ederek buralara yerleşmişlerdi.

Bu kampta bulunan Arakanlı mültecilerin bütük kısmı geçimlerini bölgede balıkçılık yaparak sağlıyorlardı. Bangladeşli yetkililer, kampların boşaltılmasının ülkenin en büyük turizm güzergahı olan ‘Marine Drive Road’ üzerinde yasadışı işgal faaliyetlerinin önüne geçilmesi politikasının bir parçası olduğunu söylüyor.

Bangladeş hükümeti yetkililerinden Şah Muzahiduddin yerlerinden edilen insanlara hükümet olarak yakın zamanda yardım göndereceklerini söyledi ancak kesin bir tarih vermedi. Muzahiduddin açıklamasında, “Yerlerinden edilen insanlar arasında Bangladeşlilerin de olduğunu biliyoruz. Gerekli makamlardan emir gelir gelmez hepsine yardım göndereceğiz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL