120 yıl yaşayan Hunza Türkleri’nin yaşam sırrı!

Olaylar
Neşeli, sağlıklı ve hayat dolular! Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. Sanki bu dünyadan değil de başka bir gezegenden gelmiş gibiler… Peki bilim dünyasını bile şaşkına çeviren Hunz...
EMOJİLE

Neşeli, sağlıklı ve hayat dolular! Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. Sanki bu dünyadan değil de başka bir gezegenden gelmiş gibiler… Peki bilim dünyasını bile şaşkına çeviren Hunzaların uzun yaşam sırrı ne?

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 2Kuruttukları taze meyvelerden yiyor, Hunza vadisindeki dağlardan gelen temiz havayı soluyor. Oldukça genç görünüyor ve kansere yakalanmıyorlar.

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 3Çin ve Afganistan sınırında Pakistan’ın Keşmir kentinde yakınlarında yaşayan Hunza Türkleri ortalama 120 yıl yaşıyor.

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 4Hunza Türklerinin çok ilginç bir yanı da burada hiç kanser vakasının yaşanmaması… Kansere yakalanmadıkları gibi sık rastlanan diğer rahatsızlıklara da uğramıyorlar.412

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 5Hunza Türklerinin bu hayatı bilim insanlarını onları incelemeye itti. Coğrafi zorunluluklar ve iklim değişikliklerin gibi sebeplerle Sibirya ve bugünkü Rus düzlüklerinden Orta Asya bozkırlarına indiği düşünülen Türkler, orman avcılığından göçebe çobancılığa geçiş süreci yaşamıştır.

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 6Hunza Türklerinin uzun yaşamasının ve bu kadar sağlıklı olmasının nedeni denizden 6 bin metre yükseklikte çok yüksek oksijeni olan bir bölgede bulunmaları. Buz gibi temiz su içip kendi ekip biçtiklerini yemeleri..

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 7

Türk dilinde ormancılık ve orman yaşamıyla ilgili sözcüklerin, bozkır yaşantısındaki sözcüklerden daha eski olması ve Pazırık Kurganında ren geyiği görünümü verilmiş atlar çıkartılmış olması bu süreci doğrulamaktadır.

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 8Coğrafi şartlar ve iklim değişiklikleri veya bilinemeyen nedenlerden ötürü Türk kabilelerinin büyük bir kısmı yerleşik ve ormancılık hayatından bozkır hayatına geçmişlerdir ve bir şekilde bozkır hayatına adapte olmuşlardır.

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 9emeklerinin büyük bir kısmını arpa, darı ve karabuğday oluşturuyor. Hatırlanması gereken önemli şey Hunza Türklerinin tamamen vejetaryen olmasalar da etin günlük yiyeceklerinin en ufak kısmını oluşturmasıdır.

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 11Hunzaların genç kalmasının bir diğer sırrı ise hareket etmeleri. Her gün dağlarda yürüyüş yapıyor, tarlada çalışıyor, tertemiz dağ havası alıyorlar.1112

 

120 yıl yaşayan Hunza Türkleri'nin yaşam sırrı! 12

 

​Kaynak: Yeniçağ

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme