​Oscar ödüllü Argo filmine ilham veren eski CIA ajanı Tony Mendez öldü

Olaylar
BBC, Tony Mendez’in, uzun zamandır çektiği Parkinson hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü duyurdu. Mendez, 1990’da CIA’den emekli olduktan sonra, İran’da yaşanan 444...
EMOJİLE

BBC, Tony Mendez’in, uzun zamandır çektiği Parkinson hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü duyurdu.

Mendez, 1990’da CIA’den emekli olduktan sonra, İran’da yaşanan 444 günlük rehin krizi sırasında, ‘Canadian Caper’ olarak adlandırılan, ABD’deki Tahran Büyükelçiliği’nden 6 ABD’li diplomatın kaçırılması konusundaki başarılı planının ayrıntılarını da içeren anılarını 3 farklı kitapta kaleme almıştı.

1940 doğumlu Mendez, üniversiteden mezun olduktan sonra teknik ressam olarak çalıştı. ‘Grafik sanatçısı aranıyor’ ilanı üzerine CIA’e giren Mendez, 25 yıllık ajanlık kariyerinde kılık değiştirme ve sahtecilikte ustalaşmak için Hollywood’un makyaj sanatçıları ve sihirbazlarla birlikte çalıştı.

Mendez, genelde Asya’da olmak üzere yurtdışında birçok görevde yer aldı.

Tony Mendez, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, “Kendimi her zaman bir sanatçı olarak gördüm. 25 yıl süresince çok iyi bir ajandım” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, resmi Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, Tony Mendez’in ailesine taziye dileklerinde bulunarak, Mendezi ‘Amerikan kahramanı’ olarak nitelendirmişti.

Pompeo, Mendez hakkında, “Çok yetenekli bir istihbarat subayıydı. 1980’de Amerikalıları İran’dan çıkarmayı başardı. Bu, başarılarından sadece biriydi” dedi.

2012 yılında gösterime giren Oscar ödüllü Argo filminde, Tony Mendez’i canlandıran aktör ve yönetmen Ben Affleck ise, Mendez’i “Gerçek bir Amerikan kahramanı” olarak tanımladı.

Affleck Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Asla çalışmalarını öne çıkarmaya çalışmadı. Sadece ülkesine hizmet etmeye çalıştı” ifadelerine yer verdi.

Şarkul Avsat

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme