WikiLeaks’ın Muhbirine Ağır İşkence

Kişiler
BM işkence özel raportörü Juan Ernesto Mendez, Cenevre’de yaptığı açıklamada, Ağustos 2010’da tutuklanan Bradley Manning’in Quantico Cezaevinde geçirdiği sekiz aylık sürede maruz kal...
EMOJİLE

BM işkence özel raportörü Juan Ernesto Mendez, Cenevre’de yaptığı açıklamada, Ağustos 2010’da tutuklanan Bradley Manning’in Quantico Cezaevinde geçirdiği sekiz aylık sürede maruz kaldığı uzun ve aşırı tecritin oluşturduğu, zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kaldığını düşündüğünü belirtti.

Mendez, Manning’e uygulanan ”zalimce tecrit muamelesinin”, geçen yıl nisan ayında Quantico Cezaevinden Kansas’taki Fort Leavenworth Cezaevine nakledilmesiyle son bulduğunu kaydetti.

Rapörtör, ”Manning’in masumiyet karinesinden faydalandığını ve herhangi bir suçtan dolayı suçlu ilan edilmemişken, böyle bir muameleye maruz tutulmasının hiçbir anlamı olmadığını” söyledi.

Uluslararası Af Örgütü ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği gibi kuruluşlar, Manning’in günde sadece bir saat havalandırmaya çıkma hakkı tanındığı hücrede tecritte tutulması ve çıplak uyumaya zorlanması şeklindeki uygulamaları eleştirmişti.

Manning, tarihi henüz saptanmayan davasında suçlu bulunduğu takdirde ömür boyu hapisle cezalandırılabilir.

Amerikan ordusu geçen yıl ekim ayında, ekonomik nedenlerden dolayı Quantico Cezaevinin kapatıldığını açıklamıştı.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme