UAEK Heyeti İran’a Gelecek

Kişiler
İran’ın UAEK’deki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, kurumdaki üst düzey görevlilerden oluşan bir heyetin 29-31 Ocak tarihlerinde İranR...
EMOJİLE

İran’ın UAEK’deki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, kurumdaki üst düzey görevlilerden oluşan bir heyetin 29-31 Ocak tarihlerinde İran’a geleceğini söyledi.

Sultaniye, UAEK Başkan Yardımcısı Herman M.G. Nackaerts başkanlığındaki heyetin İran’ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili temaslarda bulunacağını bildirdi.

Sultaniye, ”UAEK heyetinin ziyareti, İran’ın nükleer enerji faaliyetlerinin şeffaf olduğunun ve bu kurumla işbirliğinin bir başka göstergesidir” diye konuştu.

İran, nükleer tesislerdeki faaliyetlerin UAEK kameraları tarafından 24 saat boyunca kaydedildiğini ve müfettişlerce denetlendiğini belirterek, nükleer programının askeri olabileceği iddialarının gerçekleri yansıtmadığını savunuyor.

Bu arada, İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile Almanya’dan oluşan "5 artı 1" grubu arasındaki nükleer konudaki müzakerelerin yakında başlayacağı bildirildi.

Türkiye’de yapılması beklenen müzakerelerin kesin tarihini belirlemek için taraflar arasındaki görüşmelerin sürdüğü kaydedildi.

Taraflar en son Ocak 2011’de İstanbul’da müzakerelerde bulunmuş, ancak kayda değer ilerleme sağlanamamıştı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme