Putin Karşıtlarına Polis Müdahalesi

Kişiler
Gösteri süresi dolmasına rağmen meydanı boşaltmayan göstericileri dağıtan polis onlarca eylemciyi gözaltına aldı. Muhalif “Sol Cephe” lideri Sergey Udaltsov, ünlü blogger Aleksey Navalni v...
EMOJİLE

Gösteri süresi dolmasına rağmen meydanı boşaltmayan göstericileri dağıtan polis onlarca eylemciyi gözaltına aldı. Muhalif “Sol Cephe” lideri Sergey Udaltsov, ünlü blogger Aleksey Navalni ve “Öteki Rusya” lideri Eduard Limonov da polis merkezine götürüldü.

Akşam saatlerinde Puşkin Meydanı’nda toplanan yaklaşık 15-20 bin kişi arasında “Temiz Seçim Platformu” gösterilere başladı. Putin’siz bir Rusya isteyen göstericiler, 4 Mart seçimlerinin adil olmadığını ve yolsuzluk yapıldığını iddia etti. İzinli gösteri olaysız bir şekilde sona ererken, yaklaşık 3 bin kişi meydandan ayrılmak istemedi.

Toplum polisi göstericilerden meydanı boşaltmaları ve izinsiz gösteri nedeni ile müdahalede bulunacakları uyarısı yaptı. Polisin sis bombası kullandığı müdahalede insan zinciri oluşturuldu ve meydanı terk etmek istemeyen göstericilerden bir kısmı gözaltına alındı.

Bazı göstericiler meydandan çıkarak Tverskaya Caddesi’nden Kremlin’e doğru yürümeye çalışması üzerine polis engeli ile karşılaştı. Sonrasında 30-40 kadar gösterici yeniden meydana dönerek slogan atmaya başladı.

Polis merkezinden yapılan açıklamada en az 250 kişinin göz altına alındığı belirtildi.

Ulusal Bolşevik Parti’si liderlerinden Eduard Limonov’la birlikte 50 kadar gösterici de Lubyanka Meydanı’nda ki gösteride gözaltına alındı. Limonov ve taraftarlarının istihbarat teşkilatı FSB ve Merkez Seçim Kurulu’nun bulunduğu meydanda izinsiz gösteri yapmaya çalıştıkları kaydedildi.

cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme