Libya’da Milis Gruplar Çatışıyor

Kişiler
Başkent Trablus’un 80 kilometre güneyinde yer alan Garyan’daki çatışmalarda roketatar ve ağır makinalı silahlar kullanıldı. Kaddafi’nin devrilmesinden sonra kurulan geçici hükümetin ...
EMOJİLE

Başkent Trablus’un 80 kilometre güneyinde yer alan Garyan’daki çatışmalarda roketatar ve ağır makinalı silahlar kullanıldı.

Kaddafi’nin devrilmesinden sonra kurulan geçici hükümetin bu gruplar arasında ateşkes sağlama çabaları başarısız oldu.

Yerel yetkililer BBC’ye yaptığı açıklamada, Kaddafi yanlısı milisleri silahsızlandırmaya çalışan devrim tugaylarına söz geçiremediklerini söyledi.

Garyan’da bulunan BBC muhabiri Gabriel Gatehouse’a göre kentte Kaddafi’nin öldürülmesinden öncekileri andıran çatışmalar yaşanıyor. Muhabirimize göre, kentte silahlı gruplar, kamyonetlerin arkasına kurulmuş ve yönü komşu Assabiye kentine çevrilmiş uçaksavar silahlarıyla nöbet tutuyor.

Çatışmalar Cuma günü başladı ve aralıklarla tüm hafta boyu sürdü.

Cumartesi günü Libya Savunma Bakanı Usame el Cuveyli ateşkes sağlanması çabasıyla kente gitti. Ancak bu girişim sonuç vermedi.

Garyan’daki yetkililer, Assabiya kentinde hala Kaddafi’ye bağlı olan milis güçlerinin gerekirse güç kullanılarak silahsızlandırılması gerektiğini söyledi.

Pazar günü bazı aşiret liderleri ateşkes ve tutsak değişimi konusunda görüşmeler yapmak için Garyan’a gitti ancak kente gerginliğin sürdüğü belirtiliyor.

Geçici hükümet, ülkedeki milis gruplarına silah bırakma çağrısı yapıyor ve bu gruplara orduya katılma seçeneği sunuyor.

Ancak şimdiye kadar bu yöndeki çabalar kısmen başarılı olabildi.

BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme