Kolombiya Bizi Örnek Aldı!

Kişiler
Uyuşturucu çeteleri ve Silahlı Devrimci Güçler adlı Marksist gerilla örgütüyle mücadele eden Kolombiya’nın, modeli Türkiye! Resmi ziyaret için geldiği Ankara’da, Gümrük ve Ticaret Bakanı H...
EMOJİLE

Uyuşturucu çeteleri ve Silahlı Devrimci Güçler adlı Marksist gerilla örgütüyle mücadele eden Kolombiya’nın, modeli Türkiye! Resmi ziyaret için geldiği Ankara’da, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile görüşen Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Angelino Garzon, ülkesinin uyuşturucu ve terörle mücadelede Türkiye’yi örnek aldığını söyledi. Gorzon, ‘Türkiye’nin uyguladığı yöntemler bize de yardımcı olacak’ dedi.

Edinilen bilgilere göre, Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Garzon, Türkiye’nin uyuşturucu ve terörle mücadelesinde başarılı bir noktaya geldiğini belirterek, şöyle dedi: ‘Kolombiya, Türkiye örneğine güveniyor. Türkiye, teröre ve uyuşturucuya karşı inanılmaz başarı gösteriyor. Biz de Türkiye modelini benimsiyoruz.’ Türkiye’nin dış ticaret artışına da dikkat çeken Garzon, şöyle devam etti: ‘Gümrüklerde uyguladığınız tedbirlerle ticarette sağladığınız yüksek artışta sizi takip ediyoruz. Bunları biz de yapmak istiyoruz, sizden öğrenmek istiyoruz. Uyguladığınız sistemleri Kolombiya’ya tatbik etmek istiyoruz.’ Görüşmenin basına açık kısmında ise Bakan Yazıcı, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ve gümrüklerle ilgili karşılıklı yardım anlaşmalarının bir an önce imzalanmasını istedi.

ÜLKENİZDEKİ İŞLERE TALİBİZ

Garzon, önceki gün de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüştü. Çağlayan, Kolombiya hükümetinin alt yapı harcamaları için 10 milyar dolarlık bütçe ayırdığını belirtirken, şunları söyledi: ‘2014-2016 döneminde 1 milyar dolarlık alt yapı harcaması yapılacağı’ açıklandı. Bunun önemli bölümünün karayolu yapımından oluşacağı ifade ediliyor. Firmalarımız dünyanın birçok ülkesinde binlerce kilometre otoban yaptılar, çok tecrübeli olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ekselansları, bu işlere talibiz.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme