İsveç’in Malcolm X’i Vuruldu!

Kişiler
Caminin merdivenlerinde kanlar içinde yatan imamın, olay yerine gelen polislerin ambulans helikoptere haber vermesiyle birlikte Umeå şehrindeki üniversite hastanesine kaldırılarak tedavi altına ...
EMOJİLE

Caminin merdivenlerinde kanlar içinde yatan imamın, olay yerine gelen polislerin ambulans helikoptere haber vermesiyle birlikte Umeå şehrindeki üniversite hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındığı belirtildi. Durumu kritik olan imamın yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Özbekistan’dan 2006 yılında kaçarak İsveç’e sığınan 58 yaşındaki imam Obidkhon Sobitkhony, Jämtland bölgesindeki Strömsund şehrinde ailesi ile birlikte yaşıyordu. Aftonbladet’in haberine göre, Özbekistan’da dini lider olarak görev yaptığı esnada, rejim karşıtı iddiasıyla hakkında tutuklama çıkarılan talihsiz imam 1999 yılında çareyi yurtdışına kaçmakta buldu. Özbekistan hükümeti tarafından hakkında terörist iddiasıyla kırmızı bülten çıkarılan imam Sobitkhony, 2006 yılına İsveç’e iltica ettiği bildirildi. Hakkında çıkarılan kırmızı bültenin sahte ve suçlamaların yalan çıkması ile birlikte İsveç devleti tarafından ilticası kabul edilen Özbekistanlı imamın 6 senedir İsveç’te yaşadığı kaydedildi.

İmamın vurulduğu haberini duyan yakınları ve arkadaşları olay yerine toplanırken, olayın arkasında Özbekistan devletinin olabileceğini iddia etti. İmamın vurulmasından dolayı gözyaşlarını tutamayan topluluk, 58 yaşındaki Obidkhon Sobitkhony’un Özbekistan rejiminin en çok korktuğu insanlardan biri olduğunu belirterek, uzun süredir, rejim ajanlarının imamın peşinde olduğunu öne sürdü. Polis olayda kullanılan tabanca ile çantayı caminin yakınlarında bulurken, olayla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Malcolm X Kimdir? (19 Mayıs 1925-21 Şubat 1965)

Malcolm X, Malcolm Little ve daha sonrasında Hacı Malik el-Şahbaz, İngilizce: El-Hajj Malik Shabazzb. ABD’li siyaset adamı, siyah hakları savunucusudur.

1952’de Malcolm X adıyla Siyah Müslümanlar Hareketine girdi. Elijah Muhammad’ın yolunu izledi ve ona ABD içinde tümüyle bağımsız olacak bir siyah cumhuriyetinin kurulması fikrini benimsetti. Ancak Mart 1964’de iki kişinin arası açıldı; Malcolm X, Afrika – Amerika Birliği örgütünü kurdu ve 1964’de Afrika ile Ortadoğu’ya (Mekke’de hac için bulundu) iki gezi yaptı. Dönüşünden 1 yıl sonra da öldürüldü.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme