İsrail Tantavi’yi Koruyor

Kişiler
Bugün Mısır’da parlamento seçimlerinin başlamasıyla eşzamanlı olarak yayınlanan bir rapor, İsrail’in Amerika’dan ve ana Avrupa ülkelerinden Mısır’daki Yüksek Askeri Şura Başkan...
EMOJİLE

Bugün Mısır’da parlamento seçimlerinin başlamasıyla eşzamanlı olarak yayınlanan bir rapor, İsrail’in Amerika’dan ve ana Avrupa ülkelerinden Mısır’daki Yüksek Askeri Şura Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi’yi savunmalarını, iktidardaki yetkilerini veya Mısır Ordusu’nun yetkilerini zayıflatacak her türlü eylemden kaçınmalarını talep etti.

Maarif gazetesinin, İsrailli üst düzeyli bir hükümet yetkilisinden aktardığı habere göre İsrail dışişleri bakanlığı, Amerika, Fransa, Almanya ve İngiltere’deki büyükelçilikleri aracılığıyla mesajlar geçerek bu devletlerden Mısır’daki hassas durumu etkileyecek her türlü adımı uygulamaktan çekinmeye çağırdı.

İsrailli yetkili, İsrail büyükelçilerine, Mısır’da Tantavi’yi zayıflatabilecek türden eleştiri ve açıklamalardan kaçınmaları için Amerikan yönetimine ve ana Avrupa ülkelerine mesaj geçmeleri yönünde talimat verildiğini belirtti.

Maarif gazetesi, bakanlıktan en üst düzeyli katılımla gerçekleştirilen görüşmelerin de gösterdiği gibi İsrail dışişleri bakanlığı merkez politikasının, Mısır ordusuna, düzenli ve tedrici bir süreç olmadan sivil yönetime yetki transferi için baskı yapılmaması gerektiği anlayışı üzerine kurulu olduğunu yazdı.

Aynı şekilde görüşmelerden ve İsrail’in mesajlarından Mısır’ın bir iç kargaşaya sürüklenmesinin önlenmesini gözettiği de ortaya çıkıyor. Zira çıkabilecek bir iç savaşın ucunun Avrupa ülkelerine değeceğine işaret ediliyor.

Amerika’ya eleştiri

Maarif Gazetesi aynı zamanda İsrail hükümetindeki üst düzeyli yetkililerin, Mısır ordusunu yetkilerini en kısa zamanda sivil bir hükümete devretmeye çağırdığından beri Amerika’ya sert eleştiriler yönelttiklerini yazdı.

Gazete bu yetkililerden birinin şu sözlerine yer verdi: ‘Amerika, Mısır devriminin ilk günlerinde işlediği hatasını tekrarlıyor. ABD, o zaman da Hüsnü Mübarek’i görevi bırakmaya çağırmıştı.’

İsrailli yetkili çok hızlı bir geçişin ve çok erken vakitte yapılan özgür seçimlerin Müslüman Kardeşlerin iktidara gelmesine yol açacağını ifade etti. Ardından Amerikan yönetiminin bu seçimleri mümkün olduğu kadar ileri tarihe atmak yerine en kısa zamanda yapılıp bitmesi için uğraştığına işaret etti.

İsrailli yetkili son olarak bunun büyük bir hata olduğunu ve Amerika’nın Ortadoğu’daki müttefiklerinde ABD’ye karşı büyük güven kaybına yol açtığını söyledi.

TIMETURK

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme