İspanya Kralı’nın Dudak Uçuklatan Maaşı

Kişiler
Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya’da Kral Juan Carlos’un yıllık brüt maaşı 292 bin 752 avro olarak açıklandı. İspanya’da yaşanan ekonomik krizin yarattığı kurumsal sorunların...
EMOJİLE

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya’da Kral Juan Carlos’un yıllık brüt maaşı 292 bin 752 avro olarak açıklandı.

İspanya’da yaşanan ekonomik krizin yarattığı kurumsal sorunların yanı sıra Kral Juan Carlos’un damadı İnaki Urdangarin’in adının yolsuzlukla ilgili bir soruşturmaya karışmasıyla son dönemlerde ciddi imaj kaybına uğrayan Kraliyet Ailesi, biraz daha şeffaf hale gelebilmek için devlet bütçesinden aldığı maddi kaynakları kamuoyu ile paylaşmayı tercih etti.

İspanya’nın demokrasi tarihinde ilk kez Kral’ın maaşı açıklanırken, Kraliyet Sarayı’nın resmi internet sitesinden verilen bilgilerde, 2011 yılı itibariyle Kral Juan Carlos’a ülkeyi temsil hakkı olarak 152 bin 233 avro, kişisel harcamaları için de 140 bin 519 avro yıllık brüt maaş verildiği ve bunun 12 aya bölündüğü ortaya çıktı.

İspanya veliahdı Prens Felipe’nin ise 146 bin 375 avro 50 sent ile babasının tam yarısı kadar maaş aldığı görüldü. Kraliyet üyelerinden Kraliçe Sofia, kızları Elena ve Cristina ile Prens Felipe’nin eşi Letizia’nın da toplamda yıllık 375 bin avroluk bütçelerinin bulunduğu belirtilirken bunun ne şekilde dağıldığı hakkında detay verilmedi.

Güvenlik, protokol ve seyahat harcamaları dışında Kraliyet Sarayı’nın 2011 itibariyle devletten aldığı yıllık bütçe 8,43 milyon avro olurken, bunun yüzde 9,65’ine denk gelen 814 bin 128 avronun Kraliyet Ailesi’nin temel üyelerine maaş olarak verilmesi ve Kral’ın iki damadının hiçbir şekilde bu bütçeden pay almadığının vurgulanması dikkati çekti.

Kraliyet Sarayı’nın açıkladığı bilgilere göre, Kral Juan Carlos için toplam 507 kişi çalışırken, bunlardan 139’unun maaşı Başbakanlık bütçesinden karşılanıyor. Su, elektrik, gaz parası ödemeyen Kraliyet Sarayı’nda temizlik, bahçe ve servis işleri için sabit 80 kişi, şoför olarak da 71 kişi çalışıyor.

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme