İran’a Karşı Ortak Füze Tatbikatı

Kişiler
İsrail ordusu çok yakında ABD’le birlikte tarihinin en büyük füze tatbikatını gerçekleştireceğini açıkladı. İran’da Hürmüz’de yeni bir tatbikatın hazırlığına başladı. ABD ve İsrail z...
EMOJİLE

İsrail ordusu çok yakında ABD’le birlikte tarihinin en büyük füze tatbikatını gerçekleştireceğini açıkladı. İran’da Hürmüz’de yeni bir tatbikatın hazırlığına başladı.

ABD ve İsrail zamanı henüz açıklanmayan büyük çaplı bir tatbikata hazırlanıyor. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Austere Challenge 12" adı verilen tatbikatın çok önceden planlandığı ve bölgede son zamanlarda meydana gelen olaylarla ilgisinin bulunmadığı belirtildi.
 
BİNLERCE ABD ASKERİ İSRAİL’E GİDECEK

Savunma sistemlerini geliştirmek için düzenlenen tatbikatın ne zaman yapılacağı hakkında bilgi verilmeken, bazı İsrailli kaynaklar tatbikatın bahar aylarından önce yapılabileceğini bildirdi. Tatbikat kapsamında binlerce Amerikan askerinin İsrail’de konuşlandırılması bekleniyor.
 

İsrail ordusunun tatbikat çerçevesinde bu ay bir radyoaktif (kirli) bombanın patlamasından sonra sivil halkın savunulması amacıyla görülmemiş büyüklükte bir operasyon da düzenlemesi planlanıyor. İsrail, ABD ile ortaklaşa, İran füzelerini yakalamak üzere tasarlanmış "Arrow" sistemini geliştirmiş ve yerleştirmişti.
 
İRAN HÜRMÜZ’DE YENİ GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK

İran, stratejik önemdeki Hürmüz Boğazı’nda 10 gün boyunca deniz tatbikatı yapmıştı. Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Ali Fedevi, Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bir ay içinde Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nda deniz tatbikatı yapacaklarını söyledi.
 
Planlı tatbikatların yedincisinin icra edileceğini belirten Tuğamiral Fedevi, bu tatbikatın birçok yönden öncekilerden farklı olacağını kaydetti. Tuğamiral Fedevi, dünya petrol ticareti açısından stratejik önemi olan Hürmüz Boğazı konusunda Batılı bazı ülke yetkililerinin açıklamalarına ilişkin olarak da ”İran bugün, bölgenin tamamına hakim ve tüm hareketleri kontrol ediyor” dedi.
 
İran Ordusu Deniz Kuvvetleri, 24 Aralık 2011 ile 3 Şubat 2012 tarihleri arasında ülkenin güneyindeki karasular ile Hint Okyanusunun kuzeyini kapsayan 2 bin kilometrelik bir alanda deniz tatbikatı yapmıştı.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme