İki Ülkenin Doğalgazı Kesildi

Kişiler
Mısır devlet televizyonun yetkililere ve görgü tanıklarına dayandırarak verdiği haberine göre, Mısır’dan İsrail ve Ürdün’e gaz taşıyan boru hattının Kuzey Sina’daki Ariş kenti yakınl...
EMOJİLE

Mısır devlet televizyonun yetkililere ve görgü tanıklarına dayandırarak verdiği haberine göre, Mısır’dan İsrail ve Ürdün’e gaz taşıyan boru hattının Kuzey Sina’daki Ariş kenti yakınlarından geçen kısmında, bugün sabaha karşı büyük bir patlama meydana geldi.

Görgü tanıkları patlama neticesinde doğalgaz hattındaki alevlerin, metrelerce yüksekliğe çıktığı ve kilometreler uzaktan görülebildiğini ifade ettiler.

Bağımsız El Vefd Gazetesi, 25 Ocak 2011 tarihindeki halk ayaklanmasının ardından İsrail’e doğalgaz taşıyan boru hattına 13. kez saldırı düzenlendiğine dikkati çekti.

Bazı gazeteler ise saldırının hemen ardından bölgedeki askeri birliklerle saldırıyı düzenleyen militanlar arasında silahlı çatışma çıktığını ileri sürdüler.

Mısırlı yetkililer, patlamanın hemen ardından İsrail ve Ürdün’e gaz akışının kesildiğini ve boru hattına gaz pompalama işleminin durduğunu söylediler.

Mısır’dan İsrail’e doğalgaz akışı bir ay önce sabotajdan dolayı kesintiye uğramış ve Mısır İsrail ile Ürdün’e 10 gün önce tekrar gaz pompalamaya başlamıştı.

Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından doğalgaz boru hattına sık aralıklar ile sabotaj düzenlenmesi İsrail ve Ürdün’de elektrik fiyatlarını iki katına çıkardı.

İsrail Elektrik Şirketi, elektrik kesintileri ve iç piyasaya deklare ettiklerinden daha pahalıya gaz satmak zorunda kaldıkları için Mısır’ı Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne şikayet edeceğini ve tazminat talebinde bulanacağını daha önce açıklamıştı.

Mısır güvenlik kaynakları İsrail’e enerji sağlayan doğalgaz boru hattına düzenlenen sabotajları, El Kaide ve bu örgüte yakın grupların yaptığına inanıyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme