Her 10 Uçaktan 4’ü Uçan Casus

Kişiler
Artık her üç uçaktan biri Drone veya diğer adıyla insansız hava aracı. Kısa zamanda meydana gelen bu artış, ordunun giderek robotlaşması olarak yorumlanıyor. İnsansız hava araçları (İHA), hemen hemen ...
EMOJİLE

Artık her üç uçaktan biri Drone veya diğer adıyla insansız hava aracı. Kısa zamanda meydana gelen bu artış, ordunun giderek robotlaşması olarak yorumlanıyor.

İnsansız hava araçları (İHA), hemen hemen her gün Afganistan’dan gelen saldırı haberleriyle artık dünyanın yakından bildiği bir teknoloji. Bu araçlar her geçen gün ABD ordusunun en vurucu gücü olmaya daha da yaklaşıyor.

ABD Kongresi’nde hazırlanan bir rapor da bu gerçeği gözler önüne serdi. Buna göre, Amerikan ordusunda şu an her üç uçaktan biri insansız hava aracı. Yani diğer adıyla Drone’lar. İHA’ların sayısı son 6 yılda yüzde 40 oranında arttı.

ABD askerlerine savaş bölgelerinde istihbarat sağlayan bu araçlardaki artışı ‘Ordu giderek robotlaşıyor’ diye eleştirenler de var.

YÜZ TESPİTİ DE YAPACAK

Artık sadece istihbarat sağlamayan İHA’lar yani ‘uçan casuslar’ saldırı amaçlı kullanılmaya başladığından beri, birçok kritik hedefi vurdu. Bunların arasında El Kaide’nin önde gelen liderleri de vardı.

Keşif amaçlı üretilen insansız hava araçlarının sensörlerinin gelişmesiyle birilikte, bölgesel keşifin ötesinde, bombaların türünü algılama veya terör bölgelerinde yüz tespiti gibi ayrıntılı keşiflerde de kullanılabileceği belirtiliyor.

ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme