Gözleri Görmüyor ama Yaptıklarıyla Büyülüyor

Kişiler
18 yıl önce kartopu oynarken, mahalle çocuklarının attığı kar topunun gözlerine isabet etmesi Romanov’un kör olmasına sebep oldu. Ahşapları ince ince oyarak işleyen heykeltıraş, "Parmakları...
EMOJİLE

18 yıl önce kartopu oynarken, mahalle çocuklarının attığı kar topunun gözlerine isabet etmesi Romanov’un kör olmasına sebep oldu. Ahşapları ince ince oyarak işleyen heykeltıraş, "Parmaklarımı tahtaya daha yakından dokundurarak nerede oyup oymadığımı inceliyorum" diyor.

Gözleri görmeyen ahşap ustasının çalışmalarındaki en büyük duyu organı parmakları. Romanov yapmak istediği eserin nasıl şekle dönüştüğünü ancak parmaklarıyla inceliyor. Romanov kör olmadan önce çocukken hafızasında kaldığı bazı masal dünyası kahramanlarının figürlerini kusursuz şekilde hazırlayabiliyor.

Rus ahşap ustası bazı eserlerini bir hafta bazılarını ise bir ayda tamamladığını belirtiyor. Bu işinin hobi olduğunu da ifade eden Aleksandr Romanov, henüz bu çalışmalarından para kazanamadığını da üzüntüyle aktarıyor.

Romanov, "Her kes ucuza satın almak istiyor. Ama eserin kim tarafından yapıldığına, hangi koşullarda yapıldığına hiç bakmazlar, sormazlar" diyor. Rus usta, tüm bunlara rağmen günün birinde yaptığı eserlerine gereken değerlerin verileceğine de inanıyor.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme