Fukuşima Nükleer Santralinin Suyunu İçti

Kişiler
Sonodo’nun bu eylemi, Fransa’da yayımlanan ve Fukuşima nükleer santralinden okyanusa rekor seviyede radyasyon sızdığını öne süren rapora cevap olarak yorumlandı. Televizyonlardan canlı yay...
EMOJİLE

Sonodo’nun bu eylemi, Fransa’da yayımlanan ve Fukuşima nükleer santralinden okyanusa rekor seviyede radyasyon sızdığını öne süren rapora cevap olarak yorumlandı.

Televizyonlardan canlı yayınlanan bir basın toplantısı sırasında gazeteciler, Sonoda’dan suyun sağlığa zararlı olmadığını kanıtlamasını istedi.

Bunun üzerine, Sonoda mart ayındaki büyük depremde zarar gören nükleer santralden gelen bir bardak suyu içti.

Sonoda’nın suyu içerken gergin olduğu ve ellerinin titrediği görüldü.

Sonoda’nın içtiği su, Fukuşima’daki iki reaktörün soğutma havuzundan getirildi. Bu havuzlardaki sular, tarımsal sulama gibi amaçlar için kullanılmadan önce arıtılıyor.

Suyu içtikten sonra açıklama yapan Sonoda, "Arıtılmış suyu içmek, güvenli olduğunu doğrulamak anlamına gelmez. Kamuoyuna bilimsel veri sunmak en doğru yol olacaktır" dedi.

Japon hükümeti ayrıca, santralin güvenli olduğunu kanıtlamak için 12 Kasım’da Fukuşima’ya bir basın turu düzenleneceğini duyurdu.

TOKYO VALİSİ DE MUSLUK SUYU İÇMİŞTİ

Japonya’daki deprem ve tsunami felaketinin ardından Tokyo Valisi de geçtiğimiz mart ayı sonunda musluk suyunda radyasyon olmadığını göstermek için düzenlediği basın toplantısında bir bardak su içmişti.

FRANSA: JAPONLARIN AÇIKLADIĞININ 20 KATI RADYASYON SIZDI

Fransa’nın Radyolojik Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü’nün araştırmasına göre, Mart ayındaki deprem ve ardından yaşanan tsunami felaketi nedeniyle büyük hasar gören Fukuşima nükleer santrali, okyanuslara bugüne kadar tespit edilen en yüksek miktarda radyasyon bulaştırdı.

Kurumun önceki gün yayımladığı rapor, Fukuşima santralini işleten Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) şirketinin açıkladığının aksine, okyanusa 20 kat daha fazla radyoaktif sezyum 137 karıştığını öne sürdü.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme