Filistin Barışında “Davutoğlu” Etkisi

Kişiler
HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN! Bu detaylardan biri de Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun anlaşma sürecindeki rolü.  Filistinli rakip gruplar Hamas ve El Fetih arasındaki ayrılık...
EMOJİLE

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

Bu detaylardan biri de Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun anlaşma sürecindeki rolü. 

Filistinli rakip gruplar Hamas ve El Fetih arasındaki ayrılık geçen ay imzalanan bir anlaşmayla ortadan kalkmıştı. Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk kendi ifadesi ile "Ortadoğu’yu şok eden bu anlaşmanın bugüne dek anlatılmamış öyküsünü" okuyucularına aktardı.

Fisk, görme şansı bulduğu ve varlığını iki tarafın da doğruladığı ayrıntılı mektupların, anlaşma öncesi görüşmelerin ne kadar karışık ve kapsamlı olduğunu gösterdiğini belirtti. Fisk’e göre anlaşmaya varılmasını sağlayan; Filistinli arabulucular, Mısır İstihbarat Servisi yetkilileri, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas ve Hamas lideri Halid Meşal arasındaki gizli görüşmeler oldu. Hatta Meşal gizli bir görüşme için Suriye’nin başkenti Şam’a, isyanın sürdüğü Dera kentinin çevresinden dolambaçlı yollardan gitti.

Robert Fisk ayrıca görüşmeler sırasında Hamas’ın Suriye’den destek istediğini ve bu desteği de aldığını belirtti.

‘MISIR DAVUTOĞLUNU İSTEDİ’
Hamas ve El Fetih arasında arabuluculuk yapan Filistinlilerin önde gelenlerinden iş adamı Münib El Masri, Fisk’e konuyla ilgili ayrıntılar da vermiş. Buna göre; Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El Arabi kendisine, o sırada ülkesini ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da görüşmelere katılmasını istediğini anlatmış. Fisk’e anlatılan detayların arasında Mısırlı yetkililerin kendine güvendikleri, bu nedenle Türk yetkililerin önünde konuşmaktan çekinmedikleri hatta bunu istedikleri de var.

‘HAMAS DOLAYLI OLARAK İSRAİL’İ TANIDI’
Fisk yazısında Filistinliler arasında varılan anlaşmadaki iki noktaya dikkat çekti;

Bunların ilki Hamas’ın Gazze’den İsrail’e roket saldırılarına son vermeyi kabul etmesi. Diğeri de gelecekte kurulacak bir Filistin devletinin İsrail’in 1967 sınırlarına dayanması. Robert Fisk yazısının sonunda bunun Hamas’ın İsrail’i kabul ettiği anlamına geldiğini belirtiyor.

BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme