Filipinler’de Heyelan: 25 Ölü 150 Kayıp

Kişiler
Ülkenin güneyindeki, madencilikle geçinen bir köyde yaşanan toprak kaymasında en az 150 kişiden de haber alınamadığı açıklandı. Yerel saatle 3,00’te yaşanan heyelan Mindanao adasındaki Pantukan ...
EMOJİLE

Ülkenin güneyindeki, madencilikle geçinen bir köyde yaşanan toprak kaymasında en az 150 kişiden de haber alınamadığı açıklandı.

Yerel saatle 3,00’te yaşanan heyelan Mindanao adasındaki Pantukan bölgesinde ağır hasara yol açtı.

İki gün boyunca kesintisiz süren yağmur sonucu oluşan toprak kayması sonrasında arama kurtarma ve hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Bölgede görev yapan sivil kurtarma ekiplerinden Benito Ramos AFP’ye yaptığı açıklamada çalışmalara askeri birliklerin de katıldığını ancak arama malzemelerinin yetersiz olması sebebiyle elleriyle arama yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Toprak kaymasının yaşandığı bir köyde yaşayan Saul Pinggoy, uykudayken evlerinin çatısına kayaların düşmeye başladığını belirtti.

Pinggoy gün ağardıktan sonra birçok evin toprak altında kaldığını gördüklerini belirtti.

Sivil kurtarma ekiplerinden Benito Ramos bölge halkının altın arama faaliyetleri sebebiyle dağlık alanın dengesine zarar verdiklerini belirtti.

Ramos geçen yıl aynı bölgede yaşanan bir başka heyelan olayında 14 kişini öldüğünü ancak yerel halkın uyarılara rağmen bölgeyi terk etmediğini belirtti.

BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme