Dünyanın En Genç Devleti Zor Durumda

Kişiler
Petrol Güney Sudan’ın hemen hemen tek gelir kaynağı olduğundan iktisatçılar ülkenin nasıl ayakta kalabileceğini sorguluyor. BBC’nin Hartum’daki muhabiri James Copnall, yine de hüküme...
EMOJİLE

Petrol Güney Sudan’ın hemen hemen tek gelir kaynağı olduğundan iktisatçılar ülkenin nasıl ayakta kalabileceğini sorguluyor.

BBC’nin Hartum’daki muhabiri James Copnall, yine de hükümetin maaşlara dokunulmayacağını ve kimsenin işten çıkarılmayacağını söyleyerek öncelikle yüz binlerce memur ve askerin yüreğine su serptiğini belirtiyor.

Güney Sudan Maliye Bakanlığı buna karşılık hemen tüm diğer alanlarda ciddi bir kemer sıkmaya gidileceğini, kamu harcamalarının yüzde elli oranında kesileceğini bildirdi.

Güney Sudan’ın 10 eyaletine merkezi hükümet tarafından tahsis edilen yerel bütçelerin de kesileceği ancak bu kesintinin "asgari" düzeyde tutulacağı açıklandı.

Ayakta kalabilecek mi?

Henüz kesintilerin ayrıntıları açıklığa kavuşmadı ama ne kadar sıkı da olsa bu önlemlerin, Güney Sudan bütçesinin yüzde 98’ini oluşturan petrol gelirlerinin kaybını telafi etmesi pek mümkün görünmüyor.

Güney Sudan geçen Temmuz ayında ayrı bir devlet olduktan sonra petrolünü Sudan’ın altyapısını kullanarak ihraç etmeye başlamıştı. Fakat Güney Sudan ile petrolün geçişinden alınacak komisyon konusunda anlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle Sudan bir süre sonra petrole el koymaya başladı.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Güney Sudan petrol üretimini durdurunca, "Savaş artık barıştan daha yakın" diyerek tepki gösterdi. Ama şu an için petrol üretiminin durması esasen iki ülkenin ekonomilerini etkiliyor. Güney Sudan petrol gelirine muhtaç, Sudan ise geçişten alacağı komisyona.

Yine de petrolü çıkarmama kararı Güney Sudanlılar arasında geniş destek bulmuşa benziyor. Bir çok Güney Sudanlı bu adımla, ülkelerinin nihayet tam bağımsızlığa kavuştuğunu düşünüyor.

BBC

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme